9. března 2011 12:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Konec hodování. Popeleční středou začíná půst před Velikonocemi

Folklorní Velikonoce na Hané na Prostějovsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Folklorní Velikonoce na Hané na Prostějovsku. | foto: ČTK

PRAHA Dnešek připadá na Popeleční středu, kterou začíná v katolické tradici čtyřicetidenní předvelikonoční postní období. Končí tak čas masopustu, který začal v lednu na Tři krále. V Popeleční středu se konají v českých a moravských kostelích mše, na kterých se uděluje takzvaný popelec. Věřící dostanou na čelo označení popelem jako znamení kajícnosti.

V katedrále svatého Víta v Praze mši povede pražský arcibiskup Dominik Duka.

Konat se bude tradiční Popelec umělců s promluvou duchovního Tomáše Halíka.

Koná se již pošestnácté v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu v Praze. Program se odehraje ve třech částech a bude zahrnovat poezii, hudbu, liturgii i výtvarné umění.

Dnešní Popeleční středa a pak také Velký pátek jsou v křesťanské tradici chápány jako přísné postní dny. Věřící by neměli jíst maso a měli by vynechat jedno ze dvou hlavních jídel dne. Odřeknutí si dobrého jídla, pití a zábavy by nemělo být cílem, ale prostředkem pro ztišení se a také k povzbuzení k dobrým skutkům.

S koncem vesnického masopustu a začátkem půstu by měly podle tradice skončit i příbuzné městské plesové sezony, muziky, taneční zábavy, hlučné svatby, zabijačky a hodování. V minulosti končila masopustní zábava o půlnoci z úterý na středu. Tehdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či někdo z radních všechny vyzval, aby se v klidu rozešli domů, protože nastal předvelikonoční půst.

Velikonoce letos připadají na předposlední dubnový víkend. Jsou nejdůležitějšími svátky církevního roku. Připomínají Ježíšovu smrt na kříži, podle křesťanské víry oběť za lidské hříchy.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz