Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Konec kočárků? Čím dál více žen nosí novorozence v šátku či nosítku

Nošení miminka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nošení miminka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Stále více žen nosí své novorozené děti v šátku či nosítku. Přesto však drtivá většina žen, obzvláště prvorodiček, má doma i kočárek. Podle Majky Staňkové, která má na brněnském veletrhu Prodítě poradenské centrum, už však ženy o nošení leccos vědí a vnímají zdravotní i emoční výhody proti kočárku. Tento trend se projevuje i v nabídce většího množství výrobců a značek šátků a nosítek.

„Na veletrhu jsme osmým rokem. Začínali jsme jako čisté poradenství pro maminky a jsem obrovsky vděčná, že se tu vedle kočárků a autosedaček najdou i stánky s kontaktnějším zbožím. Tehdy jsme byli první, kdo sem donesl šátek a látkové pleny,“ řekla Staňková.

Na veletrhu se nyní prezentují i čeští výrobci a distributoři, kteří nabízejí šátky a nosítka. „Řada žen se také nechtěla vrátit po mateřské do kanceláře či zaměstnání, které je nebavilo, a začaly šít nosítka či pleny,“ řekla Staňková.

Ve svém poradenském centru už několik let radí, jak správně děti nosit, a zároveň upozorňuje, že je nesmysl, aby se debata hrotila do polohy matky nosící versus matky vozící. „Chci prostředí kultivovat a ukázat ženám, že je možné nosit. Je to přirozené a ještě babička mi vyprávěla, jak bylo za jejího dětství běžné, že se děti pod Tatrami nosily. Novinka je spíš kočárek než nošení,“ řekla Staňková.

Správné nošení prospívá jak dětskému vývoji kyčlí, kdy sedí naširoko a mají kolena výš než hýždě. Podstatný je podle Staňkové emoční vývoj. „Klíčové jsou především první tři měsíce, de facto však celý první rok. Dítěti dáváme zakusit podobné prožitky, na jaké bylo zvyklé v děloze,“ uvedla Staňková. Podle ní se tak mnohem lépe buduje vztah matky s dítětem, miminko lépe a klidněji spí.

Na ulicích jsou stále častěji vidět i muži, kteří mají dítě na sobě. „Ti však využívají více nosítka než šátky, nejdou jim tolik zavázat. Ale když se to naučí, tak jsou také skvělí,“ řekla Staňková.

Přestože stále více žen už bere nošení jako přirozené a Staňková podobně jako její stejně smýšlející kolegyně mají lehčí práci, je stále dost těch, které je potřeba vtáhnout do problematiky. „Bojí se toho, že děti udusí, že se jim zničí záda, že budou rozmazlené. Já však říkám, že dítě do jednoho roku nejde ani vychovat, ani rozmazlit. A jestli mají být děti vychované, musíme je chovat, a ne někde odkládat,“ řekla Staňková.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!