Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec kočárků? Čím dál více žen nosí novorozence v šátku či nosítku

Magazín

  6:03
BRNO - Stále více žen nosí své novorozené děti v šátku či nosítku. Přesto však drtivá většina žen, obzvláště prvorodiček, má doma i kočárek. Podle Majky Staňkové, která má na brněnském veletrhu Prodítě poradenské centrum, už však ženy o nošení leccos vědí a vnímají zdravotní i emoční výhody proti kočárku. Tento trend se projevuje i v nabídce většího množství výrobců a značek šátků a nosítek.
Nošení miminka - ilustrační foto.

Nošení miminka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Na veletrhu jsme osmým rokem. Začínali jsme jako čisté poradenství pro maminky a jsem obrovsky vděčná, že se tu vedle kočárků a autosedaček najdou i stánky s kontaktnějším zbožím. Tehdy jsme byli první, kdo sem donesl šátek a látkové pleny,“ řekla Staňková.

Na veletrhu se nyní prezentují i čeští výrobci a distributoři, kteří nabízejí šátky a nosítka. „Řada žen se také nechtěla vrátit po mateřské do kanceláře či zaměstnání, které je nebavilo, a začaly šít nosítka či pleny,“ řekla Staňková.

Ve svém poradenském centru už několik let radí, jak správně děti nosit, a zároveň upozorňuje, že je nesmysl, aby se debata hrotila do polohy matky nosící versus matky vozící. „Chci prostředí kultivovat a ukázat ženám, že je možné nosit. Je to přirozené a ještě babička mi vyprávěla, jak bylo za jejího dětství běžné, že se děti pod Tatrami nosily. Novinka je spíš kočárek než nošení,“ řekla Staňková.

Pláč miminek zní podle toho, z jaké země pocházejí, zjistili vědci

Správné nošení prospívá jak dětskému vývoji kyčlí, kdy sedí naširoko a mají kolena výš než hýždě. Podstatný je podle Staňkové emoční vývoj. „Klíčové jsou především první tři měsíce, de facto však celý první rok. Dítěti dáváme zakusit podobné prožitky, na jaké bylo zvyklé v děloze,“ uvedla Staňková. Podle ní se tak mnohem lépe buduje vztah matky s dítětem, miminko lépe a klidněji spí.

Na ulicích jsou stále častěji vidět i muži, kteří mají dítě na sobě. „Ti však využívají více nosítka než šátky, nejdou jim tolik zavázat. Ale když se to naučí, tak jsou také skvělí,“ řekla Staňková.

Přestože stále více žen už bere nošení jako přirozené a Staňková podobně jako její stejně smýšlející kolegyně mají lehčí práci, je stále dost těch, které je potřeba vtáhnout do problematiky. „Bojí se toho, že děti udusí, že se jim zničí záda, že budou rozmazlené. Já však říkám, že dítě do jednoho roku nejde ani vychovat, ani rozmazlit. A jestli mají být děti vychované, musíme je chovat, a ne někde odkládat,“ řekla Staňková.

Autor: