Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec mužů? Sperma je obnovitelný zdroj a je ho prý spousta

Magazín

  14:36
LONDÝN - Je to začátek konce mužů? Takovou otázku si kladou některé britské listy poté, co vědci z univerzity v Newcastlu oznámili, že se jim poprvé podařilo vytvořit z kmenových buněk lidské spermie.

vystrašený muž foto: Shutterstock

Deník Daily Mirror nadepsal svůj článek titulkem Konec mužů? "Nyní britští vědci prokázali, jak zbyteční muži jsou. A jako kdyby to nestačilo, za tímto revolučním krokem stojí muž - profesor Karim Nayernia," poznamenal bulvární deník. Také The Sun píše o tom, že "chlapi jsou odsouzeni ke zkáze", a zdůrazňuje, že po objevu vědců z Newcastlu jsou "muži nadbyteční".

Seriózní The Independent otiskl komentář šéfredaktora odborné revue Lékařská etika Johna Harrise, podle něhož ale svět bez mužů není v této záležitosti klíčovou etickou otázkou. "Konec mužů byl vždy možností. Ženy mají mnoho možností, jak se bez mužů obejít. Sperma je obnovitelný zdroj a je ho spousta," napsal Harris.

Podle něj jde o důležitý pokrok, který znamená, že žádný muž se nemusí považovat za neplodného. Pokud ovšem vědci skutečně dokázali, co tvrdí. "Je třeba se ujistit, že byly vytvořeny skutečné spermie, které jsou zdravé a... neusmrtí embryo nebo nezpůsobí nepřijatelné defekty," napsal Harris.

Připomněl experiment profesora Nayernii s týmem Göttingenské univerzity v Německu, který před třemi lety jako první vytvořil z kmenových buněk spermie u myší. Po oplodnění těmito spermiemi se narodilo sedm mláďat, která však pošla krátce po narození.

"Z etického hlediska je však klíčové se neuzavírat možnostem výzkumu kvůli předsudkům nebo strachu," zdůraznil Harris. Musíme zajistit pokračování výzkumu a zůstat kritičtí k jeho výsledkům, uvedl.

Britské zákony zakazují používání spermií nebo vajíček vytvořených v laboratoři při léčení neplodnosti. Profesor Nayernia zdůrazňuje, že sperma z kmenových buněk nebude užíváno k plození dětí.

"Neznamená to, že lidé mohou být vytvářeni ve zkumavce a ani to nemáme v úmyslu. Je to způsob, jak zjistit, proč jsou někteří lidé neplodní," zdůraznil. Stejně tak podle něj objev může objasnit důvody přenosu dědičných nemocí.

Tým vědců z Newcastlu, který svůj objev zveřejnil v odborné revue Stem Cells and Development, však nepřesvědčil některé odborníky, že jde o "autentické" spermie se všemi biologickými charakteristikami.

"Nejsem přesvědčen, že buňky vytvořené týmem profesora Nayernii mohou být skutečně nazývány spermie," uvedl doktor Allen Pacey z univerzity v Sheffieldu. "Tyto buňky podobné spermiím vytvořené ve zkumavce mají ke skutečným spermiím ještě daleko," uvedl profesor Azim Surani z univerzity v Cambridge.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat