Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Konec mužů? Sperma je obnovitelný zdroj a je ho prý spousta

vystrašený muž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vystrašený muž | foto: Shutterstock

LONDÝN Je to začátek konce mužů? Takovou otázku si kladou některé britské listy poté, co vědci z univerzity v Newcastlu oznámili, že se jim poprvé podařilo vytvořit z kmenových buněk lidské spermie.

Deník Daily Mirror nadepsal svůj článek titulkem Konec mužů? "Nyní britští vědci prokázali, jak zbyteční muži jsou. A jako kdyby to nestačilo, za tímto revolučním krokem stojí muž - profesor Karim Nayernia," poznamenal bulvární deník. Také The Sun píše o tom, že "chlapi jsou odsouzeni ke zkáze", a zdůrazňuje, že po objevu vědců z Newcastlu jsou "muži nadbyteční".

Seriózní The Independent otiskl komentář šéfredaktora odborné revue Lékařská etika Johna Harrise, podle něhož ale svět bez mužů není v této záležitosti klíčovou etickou otázkou. "Konec mužů byl vždy možností. Ženy mají mnoho možností, jak se bez mužů obejít. Sperma je obnovitelný zdroj a je ho spousta," napsal Harris.

Podle něj jde o důležitý pokrok, který znamená, že žádný muž se nemusí považovat za neplodného. Pokud ovšem vědci skutečně dokázali, co tvrdí. "Je třeba se ujistit, že byly vytvořeny skutečné spermie, které jsou zdravé a... neusmrtí embryo nebo nezpůsobí nepřijatelné defekty," napsal Harris.

Připomněl experiment profesora Nayernii s týmem Göttingenské univerzity v Německu, který před třemi lety jako první vytvořil z kmenových buněk spermie u myší. Po oplodnění těmito spermiemi se narodilo sedm mláďat, která však pošla krátce po narození.

"Z etického hlediska je však klíčové se neuzavírat možnostem výzkumu kvůli předsudkům nebo strachu," zdůraznil Harris. Musíme zajistit pokračování výzkumu a zůstat kritičtí k jeho výsledkům, uvedl.

Britské zákony zakazují používání spermií nebo vajíček vytvořených v laboratoři při léčení neplodnosti. Profesor Nayernia zdůrazňuje, že sperma z kmenových buněk nebude užíváno k plození dětí.

"Neznamená to, že lidé mohou být vytvářeni ve zkumavce a ani to nemáme v úmyslu. Je to způsob, jak zjistit, proč jsou někteří lidé neplodní," zdůraznil. Stejně tak podle něj objev může objasnit důvody přenosu dědičných nemocí.

Tým vědců z Newcastlu, který svůj objev zveřejnil v odborné revue Stem Cells and Development, však nepřesvědčil některé odborníky, že jde o "autentické" spermie se všemi biologickými charakteristikami.

"Nejsem přesvědčen, že buňky vytvořené týmem profesora Nayernii mohou být skutečně nazývány spermie," uvedl doktor Allen Pacey z univerzity v Sheffieldu. "Tyto buňky podobné spermiím vytvořené ve zkumavce mají ke skutečným spermiím ještě daleko," uvedl profesor Azim Surani z univerzity v Cambridge.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!