7. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovo šílenec zmizí z amerických zákonů

Nové zákony - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové zákony - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK V amerických federálních zákonech se již nebude smět vyskytovat slovo "šílenec". Rozhodl o tom Kongres, který tak pokračuje ve snaze vymýtit z právních předpisů slova, která jsou zastaralá nebo urážlivá. Například před dvěma roky takto zakázal slovní spojení "mentálně retardovaný".

Zákon nyní již čeká jen na podpis prezidenta Baracka Obamy. Senát jej podpořil už na jaře, Sněmovna reprezentantů se jím zabývala tento týden.

Proti hlasoval jenom republikánský zákonodárce Louie Gohmert z Texasu. V prohlášení uvedl, že slovo "šílenec" by se z "federálních zákonů nemělo odstraňovat v okamžiku, kdy je nejdůležitějším problémem dne záchrana země před bankrotem". Naopak by se prý mělo používat pro lidi, kteří ve Washingtonu pokračují v běžné politice, jako kdyby se nechumelilo.

Za návrh zákona se naopak postavily organizace zastupující duševně nemocné. Namítají, že slova jako "šílenec" pouze posilují stereotypy ohledně lidí, kteří mají mentální problémy, a stigmatizují je.

ČTK, Lidovky.cz