Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konkurence vyklízí kina, blíží se Star Wars. Jsou s námi už 38 roků, jaké byly?

Magazín

  14:00
PRAHA - Konkurence vyklidila biografy. Čeká se na uvedení sedmého dílu kultovního veledíla Star Wars, prvního, který nevzniká pod dozorem George Lucase, ale v továrně Walta Disneyeho. Ať už bude film jakýkoliv, už nyní je zřejmé, že naplní kina k prasknutí. Hvězdné války totiž nejsou jenom film. Přinášíme sedm obrazů z dějin sedmidílné ságy.

Darth Vader (Star Wars) foto: Reprofoto

Obraz první: 2015

Daniel Fleetwood trpěl nevyléčitelnou formou rakoviny. Cítil, že mu už nezbývá mnoho času, a tušil, že se uvedení sedmého dílu ságy Star Wars nedožije. Prostřednictvím sociálních sítí se jeho příběh dostal až k manažerům ze zábavního molochu jménem Walt Disney. Umírajícímu mladému muži poslední přání splnili. Dan Fleetwood jako první fanoušek viděl film Síla se probouzí.

Danielova manželka Ashley napsala na Facebook: „Daniel se právě dodíval na neupravenou verzi Star Wars: The Force Awakens! Děkuji talentovanému J. J. Abramsovi za to, že nám zavolal a řekl, že Danielovi splní přání. Děkuju všem, kdo mu tohle umožnili. Ať vás Síla provází,“ použila motto Star Wars Ashley. O pár dní později byl Daniel Fleetwood mrtev, řečeno jazykem Star Wars „sjednocen se Silou“.

Příběh se stal v polovině letošního listopadu, měsíc předtím, než film Síla se probouzí dne 17 .prosince napíše do osmatřicetileté historie ságy další kapitolu.

Obraz druhý: 1977

„Rytíři Jedi byli téměř vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a základnu povstalců. Zpráva o princezně Leie a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi.“

Takhle nějak to celé začíná, aspoň na filmovém plátně. První díl Star Wars, Epizoda IV: Nová naděje, měl premiéru v roce 1977 a způsobil něco, co od něj nikdo, především pak jeho tvůrci, vůbec nečekal. Měl úspěch – a nejen to. Stal se víc než fenoménem, světem sám pro sebe, výjimečným a nedosažitelným.

Jaký bude sedmý díl Star Wars? Podívejte se na nový trailer

Úplně se zapomnělo na to, že si svoje vesmírné světy tvůrce Hvězdných válek George Lucas tak trochu vypůjčil z fantasy klasiky Duna, že souboje se světelnými meči příliš připomínají ultimátní šavlovačky japonského filmového zjevení Akiry Kurosawy. George Lucas prostě dokázal pospojovat ingredience čítající sci-fi, pohádku o dobru a zlu, příběh přihlouplého Honzy, komedii a tragiku do koktejlu, který se ukázal být pro miliony (nebo snad už miliardy?) lidí neodolatelným, návykovým.

Premiéra nových Hvězdných válek v Los Angeles.
Na premiéru dorazil i BB-8.

Představitel jedné z hlavních postav prvního dílu série Obi-Wana Kenobiho Alec Guinness považoval film za pohádkovou hovadinu. „Hovadina“ mu vynesla pěkných pětadevadesát milionů amerických dolarů. Ve smlouvě měl totiž dohodnuto, že dostane dvě procenta z tržeb filmů, ve kterých se objeví. Když už jsme u čísel, Nová naděje se stala prvním filmem, který vydělal za první víkend v kinech víc než deset milionů dolarů.

A jsme-li u podivností spojených s Hvězdnými válkami, poznamenejme, že celý první film sci-fi ságy byl natočen na otřískanou kameru VisionVista z padesátých let nebo že úžasná pistole hlavního hrdiny Luka Skywalkera byl ve skutečnosti mauser z konce 19. století.

Obraz třetí: 1980

„Nastaly temné časy. Ačkoliv byla Hvězda smrti zničena, imperiální jednotky vyhnaly Rebely z jejich tajné základny a pronásledovaly je po celé galaxii. Aby se vyhnula střetu s hrůzostrašnou imperiální flotilou, skupina svobodných pilotů vedená Lukem Skywalkerem vybudovala novou tajnou základnu na opuštěné ledové planetě Hothu. Imperátorův pobočník Darth Vader, posedlý hledáním mladého Skywalkera, však vyslal tisíce sond do všech koutů vesmíru.“

George Lucas očekával fenomenální úspěch jedničky (později přečíslované na čtyřku) Hvězdných válek ještě o něco méně než Karel Gott Zlatého slavíka. Zatímco první díl vznikal podle jeho vlastních slov s chutí a s nadšením, dvojka (tedy vlastně pětka) se rodila zdlouhavěji a s menším švihem. Původní scenárista Leigh Brackett zemřel nedlouho poté, co dokončil první verzi scénáře, v dalších se přepisovalo a přepisovalo a přepisovalo... Na konečném produktu se to ale neprojevilo; mimochodem slovo produkt nepoužíváme pro nic za nic.

Okolo filmu Impérium vrací úder se totiž začal rozjíždět dnes dobře namazaný gigantický stroj merchandisingu. Trh byl zaplaven figurkami, propagačními předměty a verze znělky Hvězdných válek z dílny jinak zapomenutého popaře jménem Meco se stala nejprodávanějším instrumentálním singlem všech dob.

Otec Hvězdných válek George Lucas.

Bez zvláštností by to nešlo: Alec Guinness nahrál svoji roli Obi-Wana Kenobiho za jediný den, a to 5. září 1979. George Lucas vynaložil nemalé úsilí, aby Frank Oz, který si mistra Yodu zahrál, dostal Oscara. Institut ale prohlásil, že Yoda vypadá spíš jako robot než člověk a robot Oscara nemůže dostat. Impérium vrací úder bylo s rozpočtem 33 milionů dolarů nejdražším nezávislým filmem své doby. George Lucas ho platil ze své kapsy, aby nedocházelo k hádkám se studiem o autorská práva, podobně jako při natáčení prvního dílu. Vklad se mu vrátil během tří měsíců.

Obraz čtvrtý: 1983

„Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabby Hutta. Málo však Luke ví o tom, že galaktické Impérium začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je silnější než ta první – obávaná Hvězda smrti.“

Aby se štáb při natáčení v Arizoně vyhnul obležení fanoušků, vyrobil falešná trička, čepice a nápisy pro imaginární horor Blue Harvest. Zůstal tím po celou dobu natáčení v utajení. Tato drobnost dokumentuje, jak dalekou cestu Star Wars od roku 1977 urazily. Stal se z nich svého druhu průmyslový segment a také olověné závaží na krku hlavního tvůrce George Lucase. Epizoda šest neboli Návrat Jediho byla na dlouhou dobu posledním akordem vesmírné symfonie.

Někdy okolo roku 1987 Lucas ztratil veškerou motivaci pokračovat v práci na Hvězdných válkách. Už po vydání Návratu Jediho zrušil přípravy na natáčení sedmé epizody i celou následovnou sérii. A u toho mělo zůstat – jenže nezůstalo. Přetrvávající láska fanoušků k sáze a jejím hrdinům nakonec Lucase přiměla začít na látce znovu pracovat, tentokrát ale v poněkud pochmurnějším duchu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat