Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontaktní čočky pro zvířata: Sloni i psi uvidí lépe

Magazín

  15:37
Lvi, žirafy či medvědi stejně jako psi a kočky mohou vlivem šedého zákalu oslepnout. Vědci z jedné německé firmy ale nabízejí řešení, jak tomu předejít. Vynalezli totiž speciální „kontaktní čočky“, které alespoň částečně pomohou zlepšit zrak postiženým zvířatům.

Lépe vidět. Čočky pro koně (vlevo) i pro psy (vpravo). foto: AFP

Akrylové čočky se vyrábí pro mnoho druhů zvířat, od malých určených pro sovy nebo kočky až po velké jako lidská dlaň, které jsou připravené pro nosorožce. Jejich aplikace ale není zrovna nejjednodušší a vyžaduje důkladné školení zasahujícího veterináře. Ten čočky "vsadí" do oka zvířete ve chvíli, kdy už je jeho zrak trvale poškozený, informovala agentura AFP.

"Není to jako u lidí, šedý zákal pro zvíře znamená vlastně slepotu," potvrzuje Ingeborg Frombergová, ředitelka veterinářské asociace. Dodala také, že tím, že je zvířecí život kratší než ten lidský, ubírá mu slepota "na celkové kvalitě".

Kvůli rozmazanému vidění se zvíře může chovat nejen nepředvídatelně a agresivně, ale špatné vidění může mít vliv i na jeho reprodukční schopnosti. Světový fond na ochranu přírody (WWF) také proto financoval transplantace těchto čoček hnědým medvědům, aby tak zachránil jejich populaci v Číně.

Zákrok a následná péče o pacienta může majitele zvířete vyjít i na několik tisíc eur. Jak ale připomíná Frombergová, obecně platí, že "pokud se jedná o člena rodiny, nic není drahé".

U velkých zvířat, jako jsou sloni nebo nosorožci, je prý nejkomplikovanější částí celé operace anestezie. "Když tak velká zvířata leží dlouho na jednom boku, vytváří to silný tlak na jejich srdce," říká veterinářka. Například u žiraf je prý operace ztížena ještě navíc tím, že jejich hlava nesmí být položená níž než srdce. "Každé zvíře má své zvláštnosti, se kterými je třeba se utkat," dodává Frombergová.

Společnost S &WTechnologies od svého založení v roce 2008 spolupracovala například i s Mořským světem v San Diegu, kde kvůli špatnému zraku měl místní lachtan problém provádět požadované triky během vystoupení, nebo s Australským národním parkem, který trápil slepý klokan.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!