Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor

Magazín

  7:00
PRAHA - Na Rašínově nábřeží, Karlově náměstí nebo v parku Folimanka budou v příštích dnech rozmístěny velké kontejnery, které se promění v galerie, čítárny, kavárny nebo přednášková místa.

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor foto: Kontejnery k světu

Festival Kontejnery k světu, který se bude konat od 10. května na pěti místech v metropoli, chce obohatit opomíjená veřejná prostranství o různorodé aktivity, řekla za pořadatele Eliška Vaňková.

"Obyčejné skladové kontejnery pomohou vnést život do míst, kde běžně chybí a to nejen v centru, ale i na periferiích. Specifikem Prahy bude to, že se zaměříme na sousedské a komunitní vztahy," uvedla Vaňková.

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor

Jeden kontejner bude umístěný například v dejvickém univerzitním kampusu, kde vznikne místo setkávání studentů napříč fakultami. "Studenti tady budou moci formou prezentací, přednášek a diskuzí představit zajímavé studentské projekty ostatním," uvedla organizátorka.

Dalším místem bude Rašínovo nábřeží, kde ve spolupráci s iniciativou Bajkazyl vznikne veřejná dílna. "Zájemci si budou moci vyzkoušet svou zručnost. Workshopy povedou různé pražské architektonické a designové ateliery," uvedla Vaňková. Lidé si zde budou moci půjčit také koloběžku.

Čítárna na Karlově náměstí

Na Karlově náměstí vznikne v kontejneru otevřená čítárna, kde se budou konat autorská čtení, módní přehlídky nebo divadelních představení. V parku Folimanka pod Nuselským mostem, kde budou umístěny rovnou tři kontejnery, vznikne kavárna, večer zde budou hrát kapely, chystá se promítání filmů či divadelní představení. Od 20. května bude jeden kontejner umístěný i na Václavském náměstí.

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor

"Myšlenkou celé akce je propojení měst a míst. Kontejner na Václavském náměstí s velkoplošnou projekcí a open air galerií jednak oživí horní část náměstí, ale také pomůže nahlédnout do dění v jiných kontejnerových městech," uvedla Vaňková. Festival se totiž během května a června představí nejen v Praze, ale také v Plzni, Brně, Ostravě, Zlíně, Olomouci a Mariánských Lázních. Více informací najdou zájemci na webu nebo sociálních sítích.

Autoři: ,