Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor | foto: Kontejnery k světu

PRAHA Na Rašínově nábřeží, Karlově náměstí nebo v parku Folimanka budou v příštích dnech rozmístěny velké kontejnery, které se promění v galerie, čítárny, kavárny nebo přednášková místa.

Festival Kontejnery k světu, který se bude konat od 10. května na pěti místech v metropoli, chce obohatit opomíjená veřejná prostranství o různorodé aktivity, řekla za pořadatele Eliška Vaňková.

"Obyčejné skladové kontejnery pomohou vnést život do míst, kde běžně chybí a to nejen v centru, ale i na periferiích. Specifikem Prahy bude to, že se zaměříme na sousedské a komunitní vztahy," uvedla Vaňková.

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor

Jeden kontejner bude umístěný například v dejvickém univerzitním kampusu, kde vznikne místo setkávání studentů napříč fakultami. "Studenti tady budou moci formou prezentací, přednášek a diskuzí představit zajímavé studentské projekty ostatním," uvedla organizátorka.

Dalším místem bude Rašínovo nábřeží, kde ve spolupráci s iniciativou Bajkazyl vznikne veřejná dílna. "Zájemci si budou moci vyzkoušet svou zručnost. Workshopy povedou různé pražské architektonické a designové ateliery," uvedla Vaňková. Lidé si zde budou moci půjčit také koloběžku.

Čítárna na Karlově náměstí

Na Karlově náměstí vznikne v kontejneru otevřená čítárna, kde se budou konat autorská čtení, módní přehlídky nebo divadelních představení. V parku Folimanka pod Nuselským mostem, kde budou umístěny rovnou tři kontejnery, vznikne kavárna, večer zde budou hrát kapely, chystá se promítání filmů či divadelní představení. Od 20. května bude jeden kontejner umístěný i na Václavském náměstí.

Kontejnery v Praze netradičně oživí veřejný prostor


"Myšlenkou celé akce je propojení měst a míst. Kontejner na Václavském náměstí s velkoplošnou projekcí a open air galerií jednak oživí horní část náměstí, ale také pomůže nahlédnout do dění v jiných kontejnerových městech," uvedla Vaňková. Festival se totiž během května a června představí nejen v Praze, ale také v Plzni, Brně, Ostravě, Zlíně, Olomouci a Mariánských Lázních. Více informací najdou zájemci na webu nebo sociálních sítích.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?