Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Koronavirus bude mít svého plyšáka. Pomazlit se můžete i s virem zika či antraxem

Ilustrační snímek foto: Reuters

PRAHA - Můžete se pomazlit před spaním s antraxem i listérií. A nebo s plyšovými orgány. Americký eshop Drew Oliver´s Giant microbes vyrábí netradiční plyšáky. Nebo jak sama říká produkty pro chytrou zábavu. Do prodeje brzy zařadí i Covid-19, virus, který nyní převrací život nejen v Česku.
  14:53

Nová fakta o zmutovaném koronaviru: šíří se až na vzdálenost 4,5 metru a ve vzduchu vydrží půl hodiny

Plyšoví mikrobi reagují v čase na všechny epidemie. K dostání je virus zika, který se v roce 2015 začal dramaticky šířit hlavně na jihu a ve střední Americe. Dorazil ale i do tuzemska. Nebo ebola. Ta v letech 2013 a 2014 zasáhla především Západní Afriku. Ke koupi je i prasečí chřipka. Pokud by chtěl někdo celou virovou sestavu, je k dostání ve výhodném baličku šesti plyšáků. Ještě spolu s HIV, vzteklinou a horečkou dengue, která ročně postihuje až sto milionů lidí. Teď přibude i koronavirus.

Kdy bude přesně k mání, není jasné. Americké stránky eshopu dodání neupřesňují, uvádí jen, že se na koronavirových plyšácích pracuje. V Česku to patrně bude trvat o něco déle. „Zatím nemáme informace, kdy bude k dispozici. Je to licencované zboží a nejsme trh, kam posílají hned první zásilky. Novinky se k nám dostávají s několika měsíčním zpožděním,“ uvedla zákaznická podpora přímo na stránkách.

V Hongkongu kvůli koronaviru posílají do karantény i psy. Lidé svým mazlíčkům navlékají roušky

Plyšoví mikrobi původně vznikli jako výuková pomůcka pro malé děti. Například k tomu, aby si umývaly ruce. Teď už e-shop prodává více než dvě stovky plyšáků – vycpané buňky, lidské orgány, probiotika, bakterie, díky kterým vykyne chleba nebo vznikne jogurt, vodní organismy nebo patogeny.

„Cílem společnosti je vyrábět vzdělávací pomůcky na vědecké bázi. Měli by přispět k pochopení, jak velký vliv tito malí tvorové mají na náš svět,“ uvádí firma. Ke každému mikrobu tak dodává i kartičku s fakty. Vzhled plyšáků vychází z toho, jak mikrob nebo buňka vypadají pod mikroskopem. Výsledek je až milionkrát zvětšený.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!