Letos v únoru tomu bude přesně 125 let od doby, kdy v Americe patentovali korunkový uzávěr. Drobný vynález, který se i přes nejnovější výstřelky vědy a techniky celou tu dobu používá v téměř nezměněné podobě.
Do roku 1892 se lahve uzavíraly korkovým, keramickým nebo kovovým špuntem, které bylo třeba obalit vrstvou provázků, aby při nakládání s lahvemi piva či nejnovějšího hitu – sodovky – nevylétly. Jisté zlepšení přinesly keramické třmenové uzávěry, jež dobře těsnily, ale byly poněkud nemotorné a těžké. I ty se však v malém měřítku používají dodnes.
Lidé lyžovali už před pěti tisíci lety. Kdy vznikly lyže, jak je známe dnes? |
Teprve irský vynálezce William Painter žijící v americkém Baltimoru přišel s geniálním zjednodušením: lahve uzavíral strojově kouskem kulatého plechu s vlnitým okrajem, který se na vrcholu lahve jednoduše zacvaknul do tvaru korunky. vznikl tak uzávěr, na jehož vnitřní straně, přiléhající na hrdlo lahve, byla tenká vrstva korku sloužící k utěsnění jejího obsahu i k zamezení, aby plech korodoval a zdraví nebezpečné látky pronikly do nápoje.
Jakmile obdržel svůj patent, rozjel se Painter po návštěvách výrobců piva a limonád, které přesvědčoval, aby jeho vynález začali aplikovat. Museli totiž upravit výrobu lahví tak, aby na nich korunky seděly a nesklouzávaly. Jistou překážkou také bylo, že jakmile se lahev uzavřela zátkou, nebylo jednoduché ji otevřít – traduje se, že pijáky piva šlo snadno rozpoznat podle rozřezaných rukou a kloubů. a podle českých tradic i chybějících zubů či výrazných odřenin kolem očí. I to však Painter vyřešil a roku 1894 si nechal patentovat otvírák ve tvaru klíče.
v českých zemích se Painterově korunkovému uzávěru začalo říkat zátka. výraz je nejspíše odvozen od příjmení českobudějovického a pražského podnikatele Ferdinanda Zátky, který byl v Rakousku koncem 19. století největším výrobcem sodovky.
v průběhu následujících desetiletí se korunka změnila velmi málo – pouze původní korkové těsnění vystřídal plast. Dobyla však celý svět, a stala se dokonce sběratelským předmětem.