Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kosovská restaurace chová pro pobavení zákazníků lva, ochránci zvířat kritizují úřady

Magazín

  5:00
Priština - Ochránci zvířat kritizují kosovské úřady za to, že nijak nepotrestaly kosovskou restauraci, jejíž majitelé pro pobavení zákazníků v malé kleci drží nelegálně dovezeného lva. Informoval o tom zpravodajský web Balkan Insight.
Lev (ilustrační foto)

Lev (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Bez formálního rozhodnutí úřadů lva zkonfiskovat ho nemůže žádná organizace zachránit,“ uvedla ředitelka nevládní organizace na ochranu zvířat Animal Rights Foundation Elza Ramadaniová. Požádala ministerstvo životního prostředí, aby zjistilo, zda zahájily úřady proti majiteli restaurace právní kroky poté, co vyšlo najevo, že lev byl do země propašován. Varovala, že zvíře bude venku v zimě trpět. V listopadu organizace na ochranu práv zvířat informovaly, že lev je držen v kleci před restaurací Maja e Zeze ve vesnici Zhegër.

Ze zachráněného koťátka se vyklubala ‚divoká puma’. Nápadné aktivity zvířete si dívka nevšimla

Ochránci zvířat zároveň hledají pro lva vhodný nový domov. Mluvčí kosovské potravinové a veterinární správy mezitím uvedl, že restaurace zcela evidentně neměla povolení šelmu dovézt.

V Kosovu nejde o první případ zneužívání zvířat pro komerční účely. Podobný problém země řešila s restauracemi, které nelegálně chovaly medvědy. V roce 2013 se kosovské ministerstvo životního prostředí rozhodlo proti těmto zařízením zakročit a s pomocí mezinárodních mírových sil KFOR zachránilo 20 medvědů chovaných v otřesných podmínkách.

Zoopark ve Zvoli, ze kterého dvakrát utekla puma, končí. Nemá licenci na provoz

Téměř všichni medvědi podle listu Balkan Insight měli v důsledku zajetí trvalé fyzické a psychické následky a nemohli být vpuštěni zpět do přírody. Nakonec byl v blízkosti Prištiny vybudován pro medvědy útulek, který funguje jako přírodní rezervace.

V dubnu letošního roku byl v Kosovu novelizován trestní zákoník, který nově obsahuje tvrdší postihy za týrání zvířat. Dříve šlo pouze o přestupek, za který hrozila pokuta ve výši 100 až 5000 eur.

Nelegální chování medvědů je v Kosovu však stále problém. Letos v květnu se zjistilo, že jeden ze správců národního parku držel ve svém sklepě v otřesných podmínkách medvídě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!