2. května 2007 19:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kosti Jánose Kádára zmizely z hrobu

Budapešť  Neznámý pachatel v Budapešti otevřel hrob dlouholetého maďarského komunistického vládce Jánose Kádára a ukradl jeho tělesné ostatky. Zřejmě chybí i urna s popelem jeho ženy.

Podle policejního mluvčího citovaného agenturou Reuters pachatel odsunul mramorový náhrobní kámen na hřbitově Kerepesi nedaleko centra a rozbil rakev, v níž byly uloženy ostatky Jánose Kádára, který zemřel v roce 1989. Na stěnu pantheonu, v němž se nachází hrob této kontroverzní postavy moderních maďarských dějin, sprejem nastříkal nápis: "Vrah a zrádce nesmí odpočívat ve svaté zemi".

"Kosti tam zřejmě nejsou a pryč je zřejmě i urna jeho ženy," potvrdil mluvčí policie, který se domnívá, že pachatel ostatky kamsi odnesl. Ochranka hřbitova si původně myslela, že se na hrobu pouze prováděla údržba. Případ nyní vyšetřuje zvláštní desetičlenná policejní skupina.

Čin odsuzuje levice i pravice
Čin odsoudil levicový premiér Ferenc Gyurcsány, který v minulém režimu působil jako vůdce komunistické mládeže a nedávno se od Kádára distancoval. Označil tento čin za ohavný, nelidský a opovrženíhodný. Proti vandalismu se vyslovila i největší pravicová opoziční strana Fidesz i další politické formace.

János Kádár se do čela komunistického Maďarska dostal v roce 1956, kdy sovětské vedení požádal o pomoc při potlačení protistalinského povstání. To bylo skutečně sovětskými tanky krvavě potlačeno. Později však provedl řadu reforem, které vedly ke vzniku nejliberálnějšího režimu v tehdejším komunistickém bloku.  Tento režim si vysloužil přezdívku "gulášový komunismus".

Značná část maďarské společnosti Kádára stále považuje za jednoho z největších státníků. V průzkumu z konce roku 2006 téměř dvě třetiny dotázaných uvedly, že Kádár hrál pozitivní roli v dějinách Maďarska.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz