Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Král Artuš je propaganda

Magazín

  12:14
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzští historici obvinili Brity, že šířili legendu o králi Artušovi z „politických důvodů“. Informoval o tom včera britský list The Daily Telegraph. Pokud by charakter, který se nejasně podobal legendární postavě doopravdy existoval, byl by to pravděpodobně Velšan s bretaňskými kořeny, jehož zapřísáhlými nepřáteli by byli Anglosasové, tvrdí Francouzi.

Artušovi rytíři zasedají okolo kulatého stolu na hradě Camelotu. foto: google.org

Organizátoři konference a výstavy, která se uskuteční příští měsíc na Rennes University v severní Francii, uvedli, že poskytnou nespočet důkazů, že artušovská legenda byla neustále obnovována a často využívána jako úplatek britským vlastencům, kteří se pokoušeli oživit rytířský věk.

Konference spojená s výstavou, která nese název „Král Artuš: Legenda v procesu zrodu“, bude mít za cíl upozornit na fakt, že historici se spojili v minulosti s umělci a spisovateli a společnými silami vytvářeli „smyšlenou“ legendu.

Mravný Angličan s mečem
Jedním z typických příkladů byl viktoriánský básník Alfred Lord Tennyson, který vyobrazil Artuše v dobách vrcholu britské říše jako mravného Angličana, jehož statečnost, čest a věrný meč Excalibur mířily k vybudování nebe na zemi.

Kurátorka výstavy Sarah Toulouseová tvrdí, že „král Artuš je mytická postava, jež byla vymyšlena v určité chvíli v historii z čistě politických důvodů“. „Pokud by opravdu existoval, bylo by o něm daleko více konkrétních historických stop,“ dodala. O zdůrazňování Artušovy smyšlené povahy Toulouseová řekla: „Tyto příběhy se zabývají obecnými tématy. Nejranější zlomky příběhů můžeme zpětně vysledovat ve velšských vyprávěních ze sedmého století.“ „Od 13. století se však již artušovské legendy vyprávěly napříč celou Evropou,“ dodala.

Příběh o rytíři zahánějícím nenáviděné Anglosasy z jihozápadní Anglie okolo roku 500 našeho letopočtu byl vždy velmi populární v severní Francii, Artuš a jeho rytíři kulatého stolu byli populární u Bretonců. Zemědělská Bretaň se svým skalnatým reliéfem a mystickým pobřežím je dějištěm mnoha rytířských dobrodružství.

Francouzský Avalon
Sir Lancelot, nejznámější z Artušových rytířů kulatého stolu, byl podle legendy vychován v lese zvaném Brocéliande v srdci Bretaně jezerní paní Viviane, která ho unesla, když byl ještě malé dítě. I Artušova ďábelská nevlastní sestra Morgana le Fay měla taktéž úkryt na bretaňském pobřeží.

Některé texty dokonce naznačují, že oním mystickým ostrovem nazvaným Avalon, který je místem posledního odpočinku krále Artuše, je v podstatě ostrov Aval na severu Bretaně. I přes výše uvedená fakta se však Francouzi brání tvrzení, že je Artuš jejich. „Nepřichází v úvahu, abychom to tvrdili,“ uvedla Toulouseová. „Artuš byl britský král, který sjednotil Brity v boji proti Sasům.“ Výstava má jen poukázat na fakt, jak rychle se legendy o něm a jeho rytířích šířily napříč Evropou.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat