Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krása šumavské přírody na stránkách knih. Správa parku vydává dvě nové publikace

Magazín

  6:38
SRNÍ - Dvě knihy a krátký dokument představí nově přírodu i lidi na Šumavě. Publikace Světem šumavské přírody a 25 let/25 příběhů Národního parku Šumava vydala správa parku k 25. výročí svého založení. Kniha Světem šumavské přírody je zejména zaměřena na děti a mládež a popisuje chráněnou šumavskou přírodu v Čechách i v Bavorsku.

Šumava, ilustrační foto. foto: FOTO: MAFRA - Dan Materna

Kniha Světem šumavské přírody ukazuje, že příroda nezná hranice. Nabízí ochutnávku z bohatství jednotlivých biotopů, zaznamenává šumavské fenomény na obou stranách hranice a nahlíží také do historie krajiny a ochrany přírody, řekla spoluautorka Martina Kučerová. „Naším přáním bylo připravit knihu, která by nikdy nekončila. Knihu, u které když dočtete poslední řádek, máte chuť znovu číst od začátku,“ doplnila.

Šumava se víc otevře ohleduplným turistům. Sněmovnou prošla novela zákona

Publikace s ilustracemi Pavla Procházky a snímky desítek fotografů je členěna do sedmi kapitol. V úvodu kapitoly je představen daný biotop a rozmanitost jeho lokalit. Velká ilustrace představuje hlavní živočišné a rostlinné druhy biotopu a další část kapitoly nabízí například náměty pro výlety. Čtenáři se dozvědí o rostlinách a živočiších lesů, luk, rašelinišť či okolí ledovcových jezer.

Další kniha, kterou správa parku připravila, se jmenuje 25 let/ 25 příběhů Národního parku Šumava a představuje krásu krajiny prostřednictvím osobních příběhů lidí. I tato kniha seznámí čtenáře s šumavskými fenomény, jako jsou houby, vývoj lesů, tetřev, kůrovec, šelmy, dílo Karla Klostermanna šumavská architektura.

O tématech vyprávějí osobnosti, které jsou s těmito fenomény spjaty osobně nebo profesně, popsal autor knihy, mluvčí parku Jan Dvořák. V knize se tak lidé třeba dozvědí, jak si režisér Jiří Strach našel na Šumavě manželku při natáčení pohádky Anděl páně nebo jak zooložku Elisu Belottiovou přivedl rys ze slunné Itálie na studenou Šumavu, dodal Dvořák.

Poslední novinkou o Šumavě, je dvanáctiminutový dokument filmaře Ivana Stříteského. Beze slov představuje v obrazech krásu Šumavy, prostřednictvím jejích lesů a všudypřítomné vody.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!