Průměr všech známek tvoří takzvaný index Boha. Ten rychle roste, když si lidé pořídí automobil, dostanou novou práci nebo mají za sebou vydařené rande. Portál funguje už rok. Každý návštěvník může dát Bohu známku ve stupnici od minus pěti do plus pěti.
Na index se můžete podívat ZDE
Index je podle psychologů jistým barometrem nálady ve společnosti. Poprvé Bůh obdržel velmi špatné známky loni během zemětřesení v Číně. Tehdy se index prudce snížil na 0,958 bodu, protože téměř každý čtvrtý uživatel dal Bohu nejhorší možnou známku. "Lidé reagují na špatné zprávy s většími emocemi než na dobré. Známky, které dostává stvořitel, jsou převážně odvetou za špatné věci, špatné zkušenosti, které prožili," vysvětlil Tomasz Fernowicz, který se zabývá projektem Rate The God (ohodnoť Boha) na území Polska.
Kontakt se svátostí
Zdůraznil, že známky od Poláků byly velmi nízké například během války v Gruzii. Pozitivním pohledem na Boha otřásla také světová hospodářská krize, která začala loni na podzim.
Na portálu lze najít mnoho vzkazů, v nichž se lidé bezprostředně obrací k Bohu. Sociolog Edward Ciupak míní, že uživatelé, kteří hodnotí Boha, to vůbec neberou jako zábavu. "Tímto způsobem hledají nějaký kontakt se svátostí. Kdysi spokojení věřící stavěli Bohu kaple a sochy a nespokojení rozpoutávali války. Nyní mohou vyjádřit svůj vztah k Bohu tak, že ho bodují," vysvětlil.
Podle psychologa Zbigniewa Neckého je hodnocení jistým druhem reflexe a bilancování vlastního života. Velký zájem o portál vysvětluje tím, že lidé jsou rádi, pokud mohou vlastní neúspěchy na někoho svalit. "A nejlépe na stvořitele. Bolí nás zub? Někde vybuchla válka? Minus pět bodů pro Boha a hned je nám lépe," shrnul psycholog.