Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Křesťané opouštějí Betlém

Magazín

  9:13
BETLÉM - Statisíce poutníků z celého světa míří rok co rok do Ježíšova rodiště Betléma. Situace zdejší původní křesťanské populace ale zdaleka není tak růžová, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Místo zrození Krista. Součástí baziliky Narození Páně je i jeskyně přestavěná v kapli, kam se přijíždějí modlit tisíce věřících. foto: AFP

„Asi dvě stě lidí z mé rodiny se vystěhovalo do Spojených států, mají tam mnohem lepší možnosti najít kvalitní práci a zvýšit si životní standard,“ říká v příjemné betlémské restauraci Karavana čtyřicátník George Rišmáví. A kolik příbuzných mu tu ještě zůstává? „Tak sedm set,“ směje se jeden z příslušníků zdejší křesťanské komunity. „Ano, jsme spíš docela početný klan, ale tak to tu funguje odjakživa,“ dodává v lehké sebeobraně.

Strohá čísla statistik zase tolik pobavení nevzbuzují. Za posledních deset let se počet křesťanů v Betlémě snížil o více než desetinu na 20 procent všech obyvatel. Přitom v roce 1947 tvořili tři čtvrtiny populace. Za emigrační vlnou většina vidí ekonomické důvody.

Město živí turisté
Alfou a omegou zdejší prosperity je cestovní ruch. „Letos sice trháme rekordy - od ledna nás navštívilo více než milion turistů - ale před několika lety tomu tak nebylo,“ vysvětluje pro LN Samír Hazbún, šéf zdejší obchodní komory s vysokoškolským diplomem z někdejšího Československa. Takto výnosný byl podle něj naposledy rok 2000.

V biblickém městě si stále nemůže najít práci téměř čtvrtina populace. „Mívali jsme tu i 45procentní nezaměstnanost, hlavně mezi vzdělanými vrstvami obyvatel. Tito lidé pak odsud pochopitelně odcházeli,“ dodává Hazbún.

Velmi důležitý je pro zdejší turistický ruch bezproblémový průjezd do města. Stanoviště izraelské armády obklopují Betlém, stojící na hranici s Izraelem, celkem ze tří stran. Naprostá většina návštěvníků křesťanského trojúhelníku - Betléma a přilehlých měst Bajt Džalá a Bajt Sáhúr - kombinuje cestu s prohlídkou Jeruzaléma. Na kontrolních stanovištích pak turisté tráví někdy i hodiny. Nezřídka ale bývá přístup do Betléma zcela uzavřen.

Také výhled z restaurace Karavana se zahraničním zákazníkům může zdát poněkud „exotický“. Asi dvacet metrů od nás lemuje obzor šedivá betonová separační zeď „zdobená“ strážní věží a barevnými vzdorovitými nápisy na adresu Izraelců žijících na opačné straně.
Izraelská restriktivní opatření pro pohyb osob na západním břehu Jordánu znepříjemňují život hlavně místním. Za hlavní důvod exodu křesťanů z Betléma považuje tato omezení 78 procent příslušníků zdejší křesťanské komunity.

Křesťané mohou snadněji vycestovat
Obyvatelé biblického města svorně tvrdí, že k muslimským útokům proti křesťanské menšině tu prý nedochází. „Tady v Betlémě ne, všichni moji sousedé i řada kamarádů jsou muslimové. Naproti má křesťan samoobsluhu, prodává tam veškerý alkohol a nepamatuji, že by ho kvůli tomu někdo pronásledoval,“ tvrdí stejně jako řada dalších Máhir, majitel obchodu s vánočními ozdobami, adventními věnci, korálky a jinými cetkami. Podle palestinského listu al-Ajjám ale byly zaznamenány případy cílených tlaků na křesťanské majitele pozemků, aby je odprodali.

Stejně jako jinde na palestinských územích i v Betlémě jsou křesťané „válcováni“ také demograficky, přirozenou vyšší porodností mezi zdejšími většinovými muslimy. Z asi 30 tisícového městečka odcházejí podle guvernéra betlémské oblasti Saláha Ta’amarího za lepšími podmínkami i oni.

Další možný důvod výraznějšího odlivu křesťanů jak z Betléma, tak z Palestiny obecně uvádí 35letá Arabka pracující pro zahraniční organizace, která si nepřeje zveřejnit jméno. „Při žádostech o víza na Západ vždy spíše uspějí palestinští křesťané než muslimové. Zajímavé také je, že na západních konzulátech, ať už v Ramalláhu či jinde na palestinských územích, pracují téměř výhradně křesťané. Myslím, že jde pak z jejich strany o určitý přirozený akt solidarity,“ říká.
Autor: