Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křižák z Madagaskaru tká největší pavučinu na světě, pevnější než Kevlar

Magazín

  9:00
ANTANANARIVO - Nejdelší vlákno na světě, dlouhé až 25 metrů, prý souká druh pavouka, který vědci nově objevili na Madagaskaru. Pavouk z něj vytváří největší dosud nalezené pavučiny. O nálezu zveřejněném v odborném časopise Journal of Arachnology informoval zpravodajský server BBC.
Pavučina - ilustrační foto.

Pavučina - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pavouci druhu Caerostris darwini, v překladu Darwinův křižák, tkají takzvanou kruhovou pavučinu, která může dosáhnout velikosti i 2,8 metru čtverečních. Podle vědců to jsou největší známé pavučiny utkané žijícími druhy pavouků. Lapí do ní i více než 30 kusů hmyzu najednou.

"Budují sítě s prstencem zavěšené přímo nad řekou nebo vodní plochou jezera, které jako stanoviště neumí využít žádný pavouk," řekl podle BBC ředitel muzea zoologie na Portorické univerzitě v San Juanu Ingi Agnarsson, který se svými kolegy pavouka ve východním Madagaskaru objevil.

Vlákno pevnější než Kevlar
Říční břehy jako místo výskytu umožňují vysvětlit kromě délky i neobyčejnou pevnost vlákna, které musí nést kromě vlastní i váhu ulovené kořisti. Jak se uvádí v blogu časopisu Discover, vlákno je více než desetkrát pevnější než stejně velký kus syntetického materiálu Kevlar, který se používá pro výrobu neprůstřelných vest.

Za tvůrce největších pavučin vědci v minulosti považovali některé pavouky z rodu Nephila. Loni v Africe a na Madagaskaru objevili druh Nephila komaci, který snoval pavučiny asi metr široké. I jeho díla jsou v porovnání s nově objeveným pavoukem podle BBC trpasličí. Většina nalezených sítí visela svisle nad řekou, některé však byly zkosené.

Darwinův křižák si své pavučiny i opravuje
Na mnoha byla patrná poškození a následné opravy, jiné v sobě měly díry. To podle vědců může znamenat, že pavouk nechává své dílo viset několik dní.

Podle BBC většina pavouků tvořících kruhové pavučiny je buduje každý den znovu. Vědci dál zkoumají, jak pavouci vytvářejí tak velkou síť nad vodou a jak upevňují "lano" na březích.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat