Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křižák z Madagaskaru tká největší pavučinu na světě, pevnější než Kevlar

Magazín

  9:00
ANTANANARIVO - Nejdelší vlákno na světě, dlouhé až 25 metrů, prý souká druh pavouka, který vědci nově objevili na Madagaskaru. Pavouk z něj vytváří největší dosud nalezené pavučiny. O nálezu zveřejněném v odborném časopise Journal of Arachnology informoval zpravodajský server BBC.
Pavučina - ilustrační foto.

Pavučina - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pavouci druhu Caerostris darwini, v překladu Darwinův křižák, tkají takzvanou kruhovou pavučinu, která může dosáhnout velikosti i 2,8 metru čtverečních. Podle vědců to jsou největší známé pavučiny utkané žijícími druhy pavouků. Lapí do ní i více než 30 kusů hmyzu najednou.

"Budují sítě s prstencem zavěšené přímo nad řekou nebo vodní plochou jezera, které jako stanoviště neumí využít žádný pavouk," řekl podle BBC ředitel muzea zoologie na Portorické univerzitě v San Juanu Ingi Agnarsson, který se svými kolegy pavouka ve východním Madagaskaru objevil.

Vlákno pevnější než Kevlar
Říční břehy jako místo výskytu umožňují vysvětlit kromě délky i neobyčejnou pevnost vlákna, které musí nést kromě vlastní i váhu ulovené kořisti. Jak se uvádí v blogu časopisu Discover, vlákno je více než desetkrát pevnější než stejně velký kus syntetického materiálu Kevlar, který se používá pro výrobu neprůstřelných vest.

Za tvůrce největších pavučin vědci v minulosti považovali některé pavouky z rodu Nephila. Loni v Africe a na Madagaskaru objevili druh Nephila komaci, který snoval pavučiny asi metr široké. I jeho díla jsou v porovnání s nově objeveným pavoukem podle BBC trpasličí. Většina nalezených sítí visela svisle nad řekou, některé však byly zkosené.

Darwinův křižák si své pavučiny i opravuje
Na mnoha byla patrná poškození a následné opravy, jiné v sobě měly díry. To podle vědců může znamenat, že pavouk nechává své dílo viset několik dní.

Podle BBC většina pavouků tvořících kruhové pavučiny je buduje každý den znovu. Vědci dál zkoumají, jak pavouci vytvářejí tak velkou síť nad vodou a jak upevňují "lano" na březích.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat