Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize žene lidi znovu k pánvi. Hledají zlato jako dřív

Magazín

  8:00
SAN ANTONIO - S růstem ceny zlata míří do texaských kopců s krumpáči a pánvemi nová generace hledačů pokladů. Jdou tak ve stopách amerických snílků, kteří se před lety upnuli k naději, že objeví svoji zlatou žílu.

Moderní zlatokopové v texaských horách. foto: Reprofoto

"Jak se zvyšují ceny, objevuje se stále více lidí," říká Tom Pickens, člen skupiny hledačů zlata u řeky Llano ve středním Texasu. Moderní zlatokopové nemají v Texasu šedivé vousy a klobouky, jako Zlatokopové z konce 19. století míří na Aljašku.hledači pokladů v Kalifornii, Dakotě a na Aljašce v 19. století. Stále však při hledání zlata používají rýžovací pánve a vodní žlaby.

V Texasu se zlatokopové v současnosti zaměřují na geografickou oblast Llano Uplift severozápadně od Austinu. Žulový útvar, kde zlato a stříbro těžili již Indiáni, sloužil za základ legendy o ztracených dolech San Saba.

ČTĚTE TAKÉ:

Příběhy o městech celých ze zlata a stříbra lákaly do texaské vrchoviny různé dobrodruhy, od španělského dobyvatele Alama po Jima Bowieho, vynálezce "Bowieho nože".

Šestice odvážných z Aljašky

Šestice zlatokopů zkouší štěstí na Aljašce.

Pocházejí z Oregonu, kde přišli o práci. Opustili své rodiny a rozhodli se, že v životě zariskují. Na Aljašce, u potoka Porcupine hledají novodobí prospektoři zlato. Podle odhadů leží na Aljašce zlato v hodnotě 250 miliard dolarů. Jenže podmínky jsou velice tvrdé. Oblast tvoří neporušená divočina, medvědi Grizzley se objevují téměř každý den.

Moderní zlatokop Todd Hoffman. Na Aljašce leží v zemi zlato v hodnotě 250 miliard dolarů. Moderní zlatokopové pokoušejí štěstí u potoka Porcupine na Aljašce. 

Sny Pickense a jeho kamarádů nesměřují tak vysoko. Pokud podle něj je v této oblasti zlato, bude pravděpodobně jen ve formě zlatého prachu nebo nejvýše oblázků velikosti hrášku. Z lopaty písku z řeky Llano je možné získat jemný malý plátek zlata, je však velmi těžké najít velmi kvalitní plátek. 

"Jsou chvíle, kdy se podívám dolů a vidím v pánvi pět nebo šest plátků zlata. Jenže když pro zaplnění lahvičky potřebujete 40.000 těchto plátků, musíte hledat týdny a týdny," řekl Pickens.

PŘEČTĚTE SI:

Pickens připouští, že pro 125 lidí, kteří pravidelně hledají zlato ve středním Texasu, je to způsob, jak se dostat ven a získat nějaké zkušenosti v přírodě. Pokud by se objevila nějaká nová verze Jamesa Marshalla, který objevil velkou zlatou žílu v roce 1848 a spustil kalifornskou zlatou horečku, pravděpodobně by se o tom nedozvěděl. "Hledači jsou většinou zdrženliví. Pokud najdou zlato, nechají si to pro sebe," dodává.

K získávání zlata se i dnes používá pánev.

Zlato.Řeky v Texasu, jako Llano, vlastní stát. Vyhradit si právo na těžbu zde může každý, kdo je ochotný zaplatit za povolení 250 dolarů (přes 4200 Kč) a uklidit po sobě, píše agentura Reuters.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat