Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kříženec jelena, lva a kozla, bájný vládce i zlý tvor - Krakonoš

Krakonoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krakonoš. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VRCHLABÍ Bájného vládce hor Krakonoše představí především dětem výstava nazvaná Kde jsi Krakonoši, kterou ve čtvrtek 4. března otevře Krkonošské muzeum Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí na Trutnovsku. Výstava ve výstavní síni v domě čp. 222 bude otevřená až do 28. března, řekla OIga Hájková, která výstavu připravuje.

K vidění budou například nejstarší zobrazení Krakonoše na starých mapách ze 16. století, kde byl zachycen ještě jako tvor připomínající křížence kozla, jelena a lva. "Postava Krakonoše postupně prošla vývojem, Němci jej znázorňovali jako zlého a poťouchlého tvora, Češi si však tuto postavu přetvořili do dobrého a spravedlivého vládce hor, kterého známé z pohádek," řekla Hájková.

Na výstavě budou k vidění stovky různých podob Krakonoše, například figury vyrobené ze dřeva, porcelánu, Krakonoš v podobě suvenýrů pro turisty či Krakonoš na nejrůznějších pohlednicích. "Výstava také představí různé ilustrace knih, pohádky a legendy přibližujeme také na panelech, které jsou součástí expozice," dodala Hájková.

Krakonoš nebo též Rýbrcoul (německy Rübezahl) je bájný horský vládce, pověrčiví horalé v minulosti jeho jména nahlas nevyslovovali. V lidových vyprávěních se objevuje přibližně už v 15. a 16. století, nejprve v oblasti u německého a později i českého etnika v horách.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...