28. února 2010 11:26 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kříženec jelena, lva a kozla, bájný vládce i zlý tvor - Krakonoš

Krakonoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krakonoš. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VRCHLABÍ Bájného vládce hor Krakonoše představí především dětem výstava nazvaná Kde jsi Krakonoši, kterou ve čtvrtek 4. března otevře Krkonošské muzeum Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí na Trutnovsku. Výstava ve výstavní síni v domě čp. 222 bude otevřená až do 28. března, řekla OIga Hájková, která výstavu připravuje.

K vidění budou například nejstarší zobrazení Krakonoše na starých mapách ze 16. století, kde byl zachycen ještě jako tvor připomínající křížence kozla, jelena a lva. "Postava Krakonoše postupně prošla vývojem, Němci jej znázorňovali jako zlého a poťouchlého tvora, Češi si však tuto postavu přetvořili do dobrého a spravedlivého vládce hor, kterého známé z pohádek," řekla Hájková.

Na výstavě budou k vidění stovky různých podob Krakonoše, například figury vyrobené ze dřeva, porcelánu, Krakonoš v podobě suvenýrů pro turisty či Krakonoš na nejrůznějších pohlednicích. "Výstava také představí různé ilustrace knih, pohádky a legendy přibližujeme také na panelech, které jsou součástí expozice," dodala Hájková.

Krakonoš nebo též Rýbrcoul (německy Rübezahl) je bájný horský vládce, pověrčiví horalé v minulosti jeho jména nahlas nevyslovovali. V lidových vyprávěních se objevuje přibližně už v 15. a 16. století, nejprve v oblasti u německého a později i českého etnika v horách.

ČTK, Lidovky.cz