Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Krmení nasyceného koně.“ Aktivisté navrhují humánnější rčení o zvířatech

Magazín

  6:00
New York - Rčení jako „zabít dvě mouchy jednou ranou“ nebo „dělat pokusného králíka“ zlehčují podle neziskové organizace PETA násilí na zvířatech. Tito aktivisté bojující za práva zvířat nabízejí humánnější varianty těchto ustálených výrazů, které jsou součástí mnoha jazyků. Nicméně u veřejnosti se iniciativa ochránců zvířat rozhodně nesetkala s nadšeným ohlasem, napsal na svých internetových stránkách německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Koně, ilustrační foto. foto: Magdaléna Langová

„Tak jako je nepřijatelné používat rasistické, homofobní nebo diskriminující výrazy, tak vymizí i slovní obraty, které bagatelizují krutost vůči zvířatům,“ uvedla PETA. Navrhuje, aby se například místo „dělat pokusného králíka“ říkalo „dělat zkumavku“. Zatímco české „házet hrách na stěnu“ je zřejmě z hlediska PETy nevinné, anglické „bít mrtvého koně“ je pro ni příkladem slovní brutality. Místo toho by se zbytečná nebo marná snaha dala označit za „krmení nasyceného koně“, navrhla organizace.

„Je to naprosto absurdní, přirovnávat tato rčení k rasismu a homofobii je urážlivé,“ uvedl jeden účastník internetové debaty o návrzích PETA. „Zvířata lidská řeč neuráží,“ podotkla jistá veganka. Organizaci lidé doporučili, aby se raději věnovala skutečným problémům ochrany zvířat.

Autor: