Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Krtečka z vesmíru přivezl do Litomyšle jeho osobní strážce

Plyšový krteček, který v roce 2011 pobýval ve vesmíru, zavítal 15. září  z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyšový krteček, který v roce 2011 pobýval ve vesmíru, zavítal 15. září z... | foto: ČTK

LITOMYŠL (SVITAVSKO) Plyšový krteček, který v roce 2011 pobýval ve vesmíru, dnes zavítal se svým osobním doprovodem z České kosmické kanceláře do Litomyšle na Svitavsku. „Návštěvníci Regionálního muzea se tak mohli dozvědět víc o předposlední americké misi do kosmu s českým maskotem na palubě raketoplánu,“ ředitel muzea René Klimeš.

"Krteček podniká spanilé jízdy do našeho kraje zřídka. Jinak je uložený na americké ambasádě," řekl Klimeš. Známou pohádkovou postavičku si vzal na vesmírnou misi raketoplánu Endeavour americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny. Šlo o předposlední let toho typu raketoplánu. Vezl na mezinárodní kosmickou stanici magnetický spektrometr na detekování temné hmoty ve vesmíru.

"Feustel obětoval část svých osobních věcí, aby mohl vzít krtečka s sebou. Kosmonauti si berou hračky do vesmíru běžně, ale jsou jejich dětí, které jim pak vracejí," řekl Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

S pomocí krtečka na přednáškách Milan Halousek přibližuje pobyt kosmonautů v raketoplánech a na vesmírných stanicích. Feustel před třemi lety pořídil v raketoplánu fotografie krtečka při běžných činnostech astronautů ve vesmíru.

Plyšový krteček, který v roce 2011 pobýval ve vesmíru, zavítal z České kosmické...

Plyšový krteček, který v roce 2011 pobýval ve vesmíru, zavítal z České kosmické...

"Máme fotografii krtečka ve spacáku, na záchodě, se zubním kartáčkem. Probíráme si jednotlivé kapitoly, jak kosmonauti jedí, jak chodí na záchod, to je u dětí velice oblíbená část. A také jak se astronauti myjí, nebo spíš nemyjí, což je pro děti dobrá zpráva," řekl Halousek.

Halousek také děti nechává, aby si krtečka osahaly, protože se mohou dotknout hračky, která byla skutečně ve vesmíru. Zprávy o tom, že český maskot byl nehořlavým členem posádky, nejsou podle Halouska úplně přesné.

"Kdyby začal hořet, seškvaří se tak, aby z něj cokoliv prskalo a odlétávalo. A nesmí produkovat toxický kouř. Má trochu jinou náplň než běžní krtečkové z obchodu," upřesnil Halousek.

Plyšový krteček, který v roce 2011 pobýval ve vesmíru, zavítal 15. září z České...
Plyšový krteček, který v roce 2011 pobýval ve vesmíru, zavítal z České kosmické...

Zároveň si lidé v muzeu mohli prohlédnout vlajku z americké mise na Měsíc. Nejslavnější český astronom Zdeněk Kopal, který se na vesmírném projektu podílel, vytvořil mapy Měsíce a vytipoval místo, kde má Apollo 11 v roce 1969 přistát.

"Vlajka je z pozůstalosti našeho rodáka, kterou věnoval místnímu archivu. Vystavuje se jen krátkodobě a výjimečně, letos ji lidé mají možnost vidět u příležitosti 100. výročí Kopalova narození," řekl Klimeš. Americká vlajka nese podpisy tří účastníků vesmírné mise. Je veliká asi jako pohlednice a nalepená na kartonu. "Astronauti vlajek vyvezli do vesmíru několik a obdarovávali jimi

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...