Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Která z památek má nejvíce kopií? Vítězí Eiffelova věž

Magazín

  6:30
PAŘÍŽ - Co mají společného Tokio, Las Vegas, Chang-čou a Tegucigalpa? Odpovědí je, že všechna tato města se vybavila více či méně zdařilou replikou pařížské Eiffelovy věže, která je pravděpodobně nejvíce napodobovanou památkou na světě. I společnost spravující originální Eiffelovu věž ve francouzské metropoli připouští, že je nemožné mít přehled o všech reprodukcích, které se tyčí ve všech částech planety.

Eiffelova věž foto: Shutterstock

Některé, jako ty v Tokiu či Las Vegas, se těší určité popularitě. Jiné, skromnější nebo kýčovitější, překvapují návštěvníka v nepravděpodobných místech, jakými jsou hlavní město Bolívie, veřejná zahrada na břehu Černého moře či základna modrých přileb OSN v Libanonu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Eiffelova věž" v Praze

Petřínská rozhledna.

V roce 1889 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži, kde se tak nadchli pohledem na tehdy novou Eiffelovu věž, že se rozhodli vytvořit podobnou dominantu nad městem v Praze.

Založili Družstvo pro výstavbu Petřínské rozhledny, dali do něj první peníze a od magistrátu získali pozemek. Pro pětkrát menší napodobeninu Eiffelovy věže byl vybrán vrch Petřín v nadmořské výšce 318 metrů. Samotná věž je vysoká 63,5 metru.

"Eiffelovka" v Las Vegas měla být původně vyšší než její pařížská předloha, která je i s anténou vysoká 324 metrů. Blízkost letiště ale přiměl architekty zmírnit své ambice o zhruba polovinu, aby věž nebránila leteckému provozu. Byla otevřena v roce 1999 a je vysoká 165 metrů.

Kopie převyšující originál

Tokijská věž, která byla postavena v roce 1958 a natřena červeně a bíle, je svými 333 metry jednou z mála kopií, které převyšují originál. Některé kopie, i když jsou o něco nižší než pařížská věž, jsou ale i tak velkolepé, jako například 108 metrů vysoká věž v luxusním centru čínského Chang-čou.

Malou Eiffelovou věží se vybavilo i mnoho zahraničních měst, která se také jmenují Paříž, jako například jeden malý městys u ruského Uralu. Vznikl v roce 1842 u příležitosti 30. výročí vítězství Ruska nad Napoleonovou armádou. Svou "Eiffelovku" tam mají od roku 2005.

Eiffelova věž pomáhá prodeji téměř čehokoli. Je zobrazena v desítkách tematických parků a slouží více či méně vkusně v reklamách bezpočtu restaurací, obchodů a různých projektů po celém světě.

"Jsme nadšeni. Je to cena úspěchu. Eiffelova věž je napodobována, kopírována, reprodukována, ale nic z toho se jí nevyrovná. Repliky dávají návštěvníkům chuť se přijet podívat na tu pravou. Naše věž má totiž něco, co nemůže mít žádná jiná: má Paříž," citovala agentura AFP Jeana-Bernarda Brose, který je šéfem společnosti spravující Eiffelovu věž.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!