8. listopadu 2007 9:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kuriózní britské zákony

Soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud | foto: Reprofoto

LONDÝN V Británii není podle tamního práva legální zemřít v parlamentu. Málo známý zákon, který to zakazuje, byl zvolen nejsměšnějším kouskem britské legislativy. Z krátkého seznamu bizarních pravidel jej v průzkumu televize UKTV vybralo 3931 lidí.

Informoval o tom včera internetový server BBC News. Na druhém místě se umístil zákon, který označuje za velezradu nalepení poštovní známky s vyobrazením krále či královny na dopise vzhůru nohama.
 
Za nejabsurdnější zákon „nebritského“ práva označili účastníci ankety zákonné ustanovení platné v americkém státě Ohio, kde prý je protizákonné opít rybu. Zákon o nelegálnosti úmrtí v parlamentu označilo za nejsměšnější 27 procent dotázaných, sedm procent hlasovalo pro obráceně nalepené poštovní známky. Šesti procentům účastníků průzkumu přišel absurdní zákon, podle něhož pouze prodavačka v obchodě s tropickými rybami má dovoleno chodit na veřejnosti v Liverpoolu nahoře bez, zatímco jiné ženy to mají zakázané.

Mezi deset nejabsurdnějších nařízení se dále dostal zákaz pojídání biskupských chlebíčků na Boží hod vánoční. Téměř polovina dotázaných zároveň přiznala, že tento zákaz, o němž se rozhodlo za vlády Olivera Cromwella v 17. století, porušila. V Británii se do první desítky dostal také skotský zákon, který obyvatelům ukládá, že pokud jim zaklepe na dveře někdo s potřebou jít na toaletu, jsou povinni mu vyhovět. Těhotné ženy si zas v Británii mohou ulevit, kde chtějí, dokonce i v policejní přilbě. Pokud je na britském pobřeží nalezena velryba, její hlava se stává majetkem krále, ocas královny. Do první desítky bizarních právních předpisů, které platí v zahraničí, britští televizní diváci zařadili francouzský zákaz pojmenovat domácí prase Napoleon nebo to, že na Floridě mohou být svobodné ženy, které o nedělích skáčou s padákem, uvězněny.
 
Britská společnost právníků v loňském roce vydala další kuriózní předpisy, které jsou stále součástí platné sbírky zákonů. Patří k nim například zákaz střílení z kanonu v blízkosti lidských obydlí z roku 1839, zákaz klouzat se po sněhu nebo po ledě z roku 1847 a zákaz vozit dobytek ulicemi Londýna z roku 1867.

Příklady kuriózních zákonů ve světě
V americkém státě Ohio je protizákonné opít rybu (9 %)
V Indonésii je masturbace trestána useknutím hlavy (8 %)
V Bahrajnu může lékař (pokud je to muž) vyšetřovat pohlavní orgány ženy pouze v odrazu zrcadla (7 %)
Na Floridě mohou být uvězněny svobodné ženy, které o nedělích skáčou s padákem (6 %)
Ve Francii je zakázáno dát praseti jméno Napoleon (4 %)
V americkém státě Vermontu si musejí ženy, které potřebují falešné zuby, obstarat písemné svolení od svých mužů (6 %)
Ve Švýcarsku si muži nemohou ulevit ve stoje po 22. hodině (6 %)

10 nejbizarnějších zákonu v britském právu
1) Zemřít v parlamentu je protizákonné (27 %)
2) Známka s podobiznou krále či královny se nesmí na dopis lepit vzhůru nohama, bylo by to považováno za velezradu (7 %)
3) „Nahoře bez“ má dovoleno v Liverpoolu chodit pouze prodavačka v obchodě s tropickými rybami, ostatní ženy to mají zakázané (6 %)
4) Je zakázáno jíst biskupské chlebíčky na Boží hod vánoční (5 %)
5) Obyvatelé Skotska jsou povinni vyhovět každému, kdo u nich zaklepe na dveře a potřebuje na toaletu (4 %)
6) Těhotné ženy si mohou v Británii ulevit, kde chtějí, byť by to byla policejní přilba
(4 %)
7) Pokud se na britském pobřeží objeví velryba, její hlava se automaticky stává majetkem krále, ocas připadne královně (3,5 %)
8) Je nelegální zatajit daňovému úředníkovi fakta, která mu nechcete sdělit, ale je legální neříci mu informace, u kterých vám nevadí, že se je dozví (3 %)
9) Je zákazán vstup do komor britského parlamentu v brnění (3 %)
10) Je legální zabít Skota za starověkými hradbami města York, ale pouze pokud má s sebou luk a šípy (2 %)

Údaj v závorce znamená, kolik procent dotazovaných zařadilo zákon mezi nejbizarnajší
Pramen: BBC

vas, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz