1. června 2011 15:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kuriózní pokus: vězně má mrkev odnaučit kouřit

Mrkev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrkev | foto: Shutterstock

Novozélandské věznice přišly s originálním nápadem, jak odnaučit trestance kouřit. Vězňům je rozdávána mrkev, jež by měla jejich touhu po cigaretě mírnit. Od 1. července bude v káznicích na Novém Zélandu platit zákaz kouření.

Z vnitřní zprávy vězení ve městě Invercargill, která pronikla na veřejnost, vyplývá, že každý z vězňů dostává nyní denně dva kousky mrkve.

Prezident asociace novozélandských nápravných zařízení Beven Hanlon přiznal, že když poprvé o opatření slyšel, domníval se, že jde o vtip.

"Nemyslím si, že by to byl úplně ten nejlepší nápad, ale za pokus to stojí," řekl Hanlon listu Southland Times. Podle Hanlona má dodávaná zelenina odvést myšlenky vězňů od kouření a je zdravější než jiné eventuality, jako například cukroví."Když budou mít co dát do pusy, nebudou se tolik shánět po cigaretě," dodal Hanlon.

Novozélandské úřady zvolily velmi přísnou protikuřáckou politiku, jejímž cílem je, aby se země stala do roku 2025 zcela nekuřáckou. Už od roku 1989 Nový Zéland zakazuje kouření na všech uzavřených pracovištích, stejně jako ve výtazích, klubovnách, taxících či kostelech. Kouření je zakázáno ve školách, střediscích péče o děti a na všech místech, kde se shromažďují mladí lidé.

ČTK