Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kuriózní smrt: fotil se při 'plankingu', spadl a zabil se

Planking: nová internetová zábava, při níž se lidé pokládají rovně jako prkno na nezvyklé nebo nebezpečné místo a fotí se při tom.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planking: nová internetová zábava, při níž se lidé pokládají rovně jako prkno na nezvyklé nebo nebezpečné místo a fotí se při tom. |

Darwinova cenu za nejkurióznější úmrtí v uplynulém roce putuje do Austrálie. Získal ji mladík, který se zřítil z balkónu při takzvaném "plankingu" - nové internetové zábavě, při níž se lidé pokládají rovně jako prkno na nezvyklé nebo nebezpečné místo a fotí se při tom.

Australan tak naplnil kritérium pro udělení Darwinovy ceny, která je podle oficiálních stránek DarwinAwards.com oceněním pro jednotlivce, kteří "se zasloužili o obohacení genofondu lidstva tím, že se z něj vyřadili".

Dvacetiletý Australan se loni v květnu rozhodl pro "planking" v sedmém patře hotelu v Brisbane. Natáhl se na zábradlí balkónu a jeho přítel ho měl vyfotografovat. Mladík ale neudržel rovnováhu a při pádu přišel o život.

Australan tak splnil podmínky pro ocenění, že pro získání ceny je třeba skutečně výjimečného a neuvěřitelného selhání soudnosti kandidáta, který přitom musí být jasného úsudku. Cenu tedy nemohou dostat duševně nemocní a děti do šestnácti let. Událost, za kterou se cena udělí, musí být ověřená.

Protestoval proti přilbám, stálo ho to život

Dalším adeptem na získání ocenění pojmenovaného po evolučním biologovi Charlesi Darwinovi byl v roce 2011 například americký motorkář, který se v New Yorku účastnil protestní jízdy proti povinnému nošení přileb při jízdě na motocyklu. Během jízdy ze stroje spadl na hlavu a zemřel; podle lékařů by mu helma pravděpodobně zachránila život. Mezi kandidáty byli i britští zloději mědi, kteří zemřeli při pokusu ukrást elektrické kabely, které byly pod proudem.

Příběhy lidí, kteří si sami sobě přivodili kuriózní smrt neuvěřitelně hloupým způsobem, zpočátku kolovaly jen prostřednictvím e-mailů a vyprávění. V roce 1993 je americká bioložka Wendy Northcuttová začala sbírat a později založila web www.DarwinAwards.com, na němž se ceny udělují. Hlavním principem ceny je předpoklad, že lidská hloupost, která způsobí smrt svému nositeli, je dána geneticky a v duchu Darwinovy teorie přirozeného výběru se tak tento nebezpečný gen odstraňuje.

Česko má také své umístění - zloděje kovů

V roce 2007 ocenění putovalo i do Česka. Získali ho zloději kovů, kteří na Kladně kradli železné nosníky, čímž způsobili zřícení střechy haly někdejších válcoven. dva zloději přitom přišli o život, další čtyři skončili v nemocnici.

Podle ocenění za kuriózní smrt vznikl v roce 2006 i film Darwinovy ceny s Josephem Fiennesem a Winonou Ryderovou. Ve snímku se objevily nejznámější případy cen - například muž, který se zabil pádem z okna, když se snažil ukázat svým přátelům, že sklo v okně se nedá prorazit. Ve filmu se objevila i známá historka o muži, který si na auto namontoval proudový motor z letadla, a zabil se, když s autem vzlétl a narazil do skály - podle stránek DarwinAwards.com ale k této události ve skutečnosti nedošlo, byť získala "čestnou Darwinovu cenu".

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...