10. října 2012 15:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Porod v letadle. Stroj musel přistát, děvče přivedl na svět stevard

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Ruské dopravní letadlo muselo v pondělí večer nouzově přistát v ukrajinském Charkově kvůli rodící ženě. Jak napsala ruská média, porod začal ihned po přistání. Dítě se dralo na svět ještě než stihli přistavit k letadlu schůdky pro lékaře. Holčičku tak na palubě letadla přivedl na svět stevard.

Lékaři přijíždějící po letištní ploše se už jen dozvěděli, že žena za pomoci personálu porodila. Rodičce a její novopečené dceři poskytli první pomoc. Pro ženu z Moskvy to byl už třetí porod a tentokrát trval pouhých deset minut, napsala dnes ruská agentura Interfax.

Na palubu byli přivoláni i celníci, aby o narození dítěte sepsali protokol. Holčička narozená předčasně na začátku osmého měsíce těhotenství bude mít v rodném listě jako místo narození Simferopol. V podobných případech se v Rusku totiž uvádí místo, kde budoucí matka do letadla nastoupila.

VIDEO:

Dramatický porod na letišti v Charkově dopadl dobře. Odborníci ale těhotné ženy upozorňují na možné komplikace při létání. Změna tlaku za letu, méně kyslíku a kosmické záření jsou dle nich zdravotním rizikem.

Letecké společnosti obvykle odmítají přepravovat ženy v poslední třetině gravidity. Limity má i cestovní pojištění, komplikace v těhotenství pojišťovny zpravidla hradí jen do šestého měsíce těhotenství.

Lidovky.cz, ČTK