Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lakšmí se vrací domů

Magazín

  12:53
DILLÍ - „Byla to pro nás všechny dlouhá cesta. Zažili jsme momenty smutku, radosti, ale hlavně velkého napětí,“ řekl jeden z lékařů, který se podílel na operaci dvouleté dívky. Rodiče Lakšmí, jež měla po narození osm končetin, ještě před měsícem netušili, jestli bude jejich dcera někdy chodit.

Po úspěšné operaci. Lakšmí opustila se svým otcem nemocnici za doprovodu novinářů a fotografů. foto: AFP

Společně s lékaři se rozhodli pro riskantní operaci. Nyní se zdá, že jejich volba byla správná - dítě se v pořádku vrací domů.

Lakšmí opustila nemocnici v jihoindickém městě Béngalúru v doprovodu rodičů a staršího bratra. Doktoři konstatovali, že se po 27hodinové operaci, kdy ji lékaři oddělili od „parazitického dvojčete“, úspěšně zotavila a bude v budoucnu schopna chodit. V březnu ji ale čeká návrat do nemocnice, aby se podrobila dalším vyšetřením. Doktor Šaran Pátil, který vedl při operaci třicetičlenný tým odborníků, uvedl, že budou možná nutné další drobnější operace. „Nyní je ve velmi dobrém stavu a její rodiče jsou nadšení, že si ji mohou vzít domů,“ řekl Pátil při propouštění novinářům. „Musíme respektovat jejich přání. Myslím, že další chirurgické zákroky nejsou v nejbližší době nutné,“ uvedl chirurg.

Lakšmí, pojmenovaná po čtyřruké hinduistické bohyni hojnosti, se narodila spojená v oblasti pánve s takzvaným parazitickým dvojčetem, které se v matčině lůně přestalo vyvíjet. Dívka, jež měla čtyři nohy a čtyři ruce, nemohla kvůli deformaci stát ani chodit.

V Novém Dillí operaci odmítli
Její rodiče, kteří pracují jako dělníci ve vzdálenější oblasti Indie, dítě po narození nejprve přivezli do nemocnice v Novém Dillí. Tam byli ovšem odmítnuti se slovy, že by operace byla příliš složitá a nákladná. Přijali je až v soukromé nemocnici ve městě Béngalúr, kde vyšla operace na 2,4 milionu indických rupií (něco přes 1 milion korun). Náklady na operaci však uhradila nadace nemocnice, protože rodina dívky si ji nemohla dovolit.

Když otec přinesl malou Lakšmí ukázat novinářům, děvčátko zrovna jedlo sušenku a vypadalo spokojeně a vesele. Operace, při které jí byly kromě končetin rovněž přemístěny některé vnitřní orgány a poopravena zdeformovaná kostra, byla vůbec prvním chirurgickým zákrokem podobného druhu v Indii. Doktoři před propuštěním Lakšmí odstranili sádru z nohou a nahradili ji dlahami. Dívka zároveň prošla řadou rehabilitací k posílení a narovnání končetin. „Dnes můžeme říci, že její zdravotní stav odpovídá veškerým parametrům a orgány fungují dobře,“ řekl Pátil. Dále upozornil na to, že fyzicky vykazují končetiny Lakšmí jisté nedostatky - chodidla má například otočená dovnitř.

Z dívky bude normální žena
„Lékařsky je na tom stejně jako každé jiné dítě v jejím věku, takže nemám nejmenší důvod pochybovat o tom, že z ní bude normální žena,“ dodal lékař. Na závěr řekl, že případné další operace už budou jenom maličkostí oproti té, kterou před měsícem absolvovala.

Otec dítěte uvedl, že z nemocnice pojedou do sídla charitativní organizace, která rodině doporučila béngalúrskou nemocnici. Poté se už všichni těší domů. V budoucnu má prý v plánu postavit v dceřině rodné vesnici malý kostel zasvěcený bohyni Lakšmí.
Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...