Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Led taje, loviště mizí. Lední medvědi se v Arktidě začínají pojídat navzájem, tvrdí vědci

Magazín

  5:00
Arktida - Lední medvědi v Arktidě se důsledkem klimatických změn, rostoucí lidské aktivity a s tím souvisejícím zmenšováním jejich lovišť, začínají stále častěji požírat navzájem, tvrdí ruští vědci.

Lední medvěd - ilustrační foto foto: Shutterstock

Arktida a její surovinové bohatství, zejména ropa a zemní plyn, se důsledkem globálního oteplování a tání ledu stává pro investory stále přístupnější, což má vliv i na tamní přírodu. 

V Arktidě našli medvěda s nasprejovaným názvem sovětského tanku. Ohrožuje ho na životě

Oblast od Obského zálivu směrem k Barentsovu moři byla pro lední medvědy dlouhou dobu tradičním lovištěm, nyní tam ale kvůli oteplování mizí led, prostor se tak otevírá pro průmysl a zvířata mají hlad. „Tam, kde lední medvědi lovili, teď společnosti přepravují zkapalněný zemní plyn,“ citovala slova Ilji Mordvintseva, vědce z moskevského institutu zabývajícího se problémy ekologie a evoluce, tisková agentura Interfax. 

Lední medvěd (ilustrační foto)
Medvíďata při hře.

Medvědům tak nezbývá nic jiného, než si poradit jinak. „Případy kanibalismu mezi ledními medvědy jsou dlouho známým faktem, ale zatímco v minulosti k něčemu takovému docházelo zřídkakdy, v současnosti to zaznamenáváme poměrně často,“ uvedl Mordvintsev. Podle něj ve většině případů podvyživený samec zaútočí na samici nebo mládě. 

VIDEO: Invaze 52 ledních medvědů. Úřady v ruském městě vyhlásily stav nouze

Další ruský vědec Vladimir Sokolov tvrdí, že pohyb ledních medvědů bude kvůli oteplování v budoucnu omezen na pobřežní oblasti a souostroví s velkou šířkou, namísto jejich tradičních loveckých areálů. 

Zaznamenány už byly i případy, kdy se zvíře kvůli jídlu přiblížilo k lidským obydlím. V Arktidě podle vědců v poslední době roztálo čtyřicet procent ledu. Ruská vláda uvádí, že se oblast otepluje dva a půlkrát rychleji než zbytek světa. 

Autor:

Grafton Recruitment Praha
ZÁSTUPCE MISTRA | NÁSTUPNÍ BONUS

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč