Arktida a její surovinové bohatství, zejména ropa a zemní plyn, se důsledkem globálního oteplování a tání ledu stává pro investory stále přístupnější, což má vliv i na tamní přírodu.
V Arktidě našli medvěda s nasprejovaným názvem sovětského tanku. Ohrožuje ho na životě |
Oblast od Obského zálivu směrem k Barentsovu moři byla pro lední medvědy dlouhou dobu tradičním lovištěm, nyní tam ale kvůli oteplování mizí led, prostor se tak otevírá pro průmysl a zvířata mají hlad. „Tam, kde lední medvědi lovili, teď společnosti přepravují zkapalněný zemní plyn,“ citovala slova Ilji Mordvintseva, vědce z moskevského institutu zabývajícího se problémy ekologie a evoluce, tisková agentura Interfax.
Medvědům tak nezbývá nic jiného, než si poradit jinak. „Případy kanibalismu mezi ledními medvědy jsou dlouho známým faktem, ale zatímco v minulosti k něčemu takovému docházelo zřídkakdy, v současnosti to zaznamenáváme poměrně často,“ uvedl Mordvintsev. Podle něj ve většině případů podvyživený samec zaútočí na samici nebo mládě.
VIDEO: Invaze 52 ledních medvědů. Úřady v ruském městě vyhlásily stav nouze |
Další ruský vědec Vladimir Sokolov tvrdí, že pohyb ledních medvědů bude kvůli oteplování v budoucnu omezen na pobřežní oblasti a souostroví s velkou šířkou, namísto jejich tradičních loveckých areálů.
Zaznamenány už byly i případy, kdy se zvíře kvůli jídlu přiblížilo k lidským obydlím. V Arktidě podle vědců v poslední době roztálo čtyřicet procent ledu. Ruská vláda uvádí, že se oblast otepluje dva a půlkrát rychleji než zbytek světa.