Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ledového vína bude z letošní sklizně patrně méně

Magazín

  6:50
BRNO - Ledového vína bude z letošní sklizně patrně méně než v minulých letech. Řada vinařů, kteří se tímto exkluzivním sortimentem zabývají, letos sladké víno dělat nebude, další čekají na mrazy, říkají vinaři.

Ledového vína bude z letošní sklizně patrně méně než v minulých letech foto: ČTK

Hrozny na ledové víno musejí projít mrazem, teplota při sklizni musí být minimálně minus sedm stupňů. Do terénu dnes chtěli vyrazit například ve Vinařství Krist nebo ve firmě Réva Rakvice. „Nakonec jsme nesbírali, protože bylo málo stupňů,“ řekl Tomáš Krist, který na vinicích nechává po hektaru Tramínu a Rulandského modrého.

Štěstí naopak měli ve Valticích, kde bylo osm pod nulou v pondělí ráno. „Kdo to neposbíral včera, bude mít asi smůlu,“ uvedl Marek Šťastný, generální ředitel Vinných sklepů Valtice. Na ledové víno firma nechala dva hektary vinic. „Nechávali jsme tam toho více než v minulých letech, protože se nám nepodařilo ledové víno čtyři roky udělat,“ uvedl Šťastný.

Z jablek či červené řepy. Jak na domácí víno?

Podle něj se firma orientovala podle předpovědi, která ale vždycky nevyjde. „Letos to trefili, že má být studená perioda,“ uvedl Šťastný. Firma podle něj vyrobí kolem 2000 litrů ledového vína, které se bude prodávat určitě více než rok.

Podle Svazu vinařů je sice produkce ledového vína marginálie, dvě deci této sladké pochoutky se ale prodávají za 300 i více korun. Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka řada vinařů letos ledové víno vynechává, protože v oboru byla nižší úroda. Na čekání na mráz se dá i prodělat. Například Krist dnes zmínil, že loni na tomto sortimentu prodělal půl milionu korun, protože mrazy nepřišly a hrozny shnily. Produkci ledového letos vzdaly i některé velké firmy, jako například Znovin.

Autor: