Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lego letí i po 50 letech

Magazín

  10:26
KODAŇ - Úspěšná hračka dětí i dospělých, jejíž název vznikl ze slabik dvou dánských slov „LEg“ a „GOdt“ čili „hraj si dobře“, se během let stala nejznámější a také nejoblíbenější stavebnicí na světě. Během půlstoletí její výroby si s ní hrálo na 400 milionů dětí i dospělých, kteří nad kostkami strávili na pět miliard hodin.

Lego - stavebnice, která už desítky let těší všechny hravé lidi bez rozdílu věku. foto: AFP

Společnost Lego ustála i hlubokou krizi v devadesátých letech, která nastala v důsledku nástupu elektronických her. V roce 1999 se opět dostala na výsluní a americký ekonomický magazín Forbes vyhlásil kostky Lego „výrobkem století“.

Barevné kostky stavebnice Lego, které se zrodily v Dánsku a získaly si srdce dětí na celém světě, oslavily v pondělí padesáté výročí své existence. Dne 28. ledna 1958 ve 13.58 podal na úřadech patentní přihlášku na kostku Godtfred Kirk Christiansen, syn zakladatele hračkářské firmy. Princip kostky údajně ve firmě vznikl již v roce 1949, ale teprve postupně dozrával a o devět let později byl patentován.

S Legem na Mount Everest
Primo, Quatro, Duplo, Toolo, Technic, Mindstorm - během let vzniklo mnoho různých variací stavebnice, které umožňují hrát si s legem lidem všeho věku - od kojeneckého po dospělost. Mnoho dnes už „velkých“ si své lego schovává v krabici na půdě, někteří se s pestrobarevnými kostkami těší dodnes. Že stavebnice není pouze hračkou pro děti, dokázal jihokorejský dobrodruh Ho Jong-Ho, který v roce 1987 zdolal Mount Everest. Po svém výstupu na nejvyšší horu světa nechal za sebou ve sněhu ležet hračku z lega. „Kostičky Lego nepodléhají zubu času a neustále okouzlují tím, jak u dětí rozvíjejí tvořivost, představivost a zvídavost,“ řekla agentuře afp mluvčí ředitelství společnosti Lego Charlotte Simonsenová. Základem úspěchu je jednoduchost a univerzálnost téměř nekonečného spojování kostek díky patentovaným „špuntíkům“ zapadajícími do otevřeného spodku kostek. S pouhými dvěma kostkami lze dosáhnout 24 možných kombinací jejich spojení, se šesti kostkami je to už 915 milionů takových možností. Stavebnice nestárne a spojovat lze bez problémů kostky vyrobené v roce 1958 s jejich „sestrami“ nejnovější produkce.
 
Během padesáti let svojí existence však společnost Lego zažila několik pádů a finančních problémů. Poté co v 90. letech úspěšně vzdorovala náporu elektronických her, v roce 2004 nastala další krize. Tehdejší „dědičný majitel“ Kjeld Kirk Kristiansen do její sanace investoval téměř všechen svůj osobní majetek. Nakonec ale hodil ručník do ringu a předal řízení společnosti pětatřicetiletému Joergenu Vigovi Knudstorpovi, který podnik zachránil základní restrukturalizací a přemisťováním výroby do levnějších zemí.

Společnost Lego prodává v současnosti své výrobky ve více než 130 zemích. Každou minutu se na světě prodá sedm krabic této stavebnice. V roce 2007 zaznamenala nárůst prodeje na všech svých trzích. Obzvlášť dobře si podle vlastních údajů vedla na trhu s hračkami ve Spojených státech. U nás se hračky Lego vyrábějí mimo jiné v kladenské továrně, kterou od loňského roku provozuje singapurská firma Flextronics.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!