22. května 2009 11:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lékař operoval chlapce domácí vrtačkou

Vrtačka zachránila chlapci život (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtačka zachránila chlapci život (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Bylo to obrovské štěstí. Venkovský lékař Rob Carson zachránil život třináctiletého Nicholase Rossiho díky domácí vrtačce. Tou totiž vyvrtal díru do chlapcovi hlavy, aby ji zbavil krevní sraženiny. Jednalo se přitom o stejné zranění, na které nedávno zemřela herečka Natasha Richardsonová.

V osudný den chlapec nedaleko domu svého kamaráda spadl z kola a praštil se přitom do hlavy. Jeho matka (povoláním zdravotní sestra) ho, když začal ztrácet vědomí, odvezla do nemocnice v Maryborough (malé město více než sto kilometrů od Melbourne).

Máme jediný pokus
Lékař na pohotovosti Rob Carson si všiml, že Nicholas, který utrpěl frakturu lebky, vykazoval známky krvácení do mozku. To přitom mohl způsobit smrt do několika minut. Carson u sebe neměl žádné neurologické vybavení a musel tedy sáhnout po údržbářské vrtačce, která byla pochopitelně na operaci sterilizovaná. “Přišel za námi doktor Carson a a řekl 'Budu muset začít vrtat, abych uvolnil tlak na mozek - máme přitom jenom jediný pokus," citoval britský deník The Times na svém webu chlapcova otce.

Později dodal: “Doktor Carson mi řekl, že si pamatoval pouze svůj výrok: 'Přineste Black&Decker'." Carson přitom podobný zákrok nikdy neprováděl. Zavolal proto známému melbournskému neurochirurgovi, který mu po telefonu radil, jak hluboko vrtat a kam zamířit. Nakonec vše dopadlo dobře, krevní sraženina opadla a tlak na chlapcův mozek se uvolnil.

Otec chlapce k tomu podotkl: "Nic jsme neříkali, ale slyšeli jsme zvuk vrtačky. Byl to jeden z těch neskutečných zážitků." Nicholase pro jistotu později vrtulníkem převezli do větší nemocnice v Melbourne a pak již nic nebránilo tomu, aby se vrátil zpět domů, kde mohl oslavit své třinácté narozeniny. Doktor Carson však svůj čin nijak zvlášť neopěvoval. "Není to jenom osobní úspěch. Je to součást práce a měl jsem kolem sebe velmi dobrý tým lidí, který mně pomáhal," podotkl.

Najdete na Lidovky.cz