20. listopadu 2011 12:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Leningrad umíral, před 70 lety ho zachránila Cesta života

K zásobování a přesunu lidí z obklíčeného Leningradu sloužila takzvaná cesta života přes zamrzlé Ladožské jezero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K zásobování a přesunu lidí z obklíčeného Leningradu sloužila takzvaná cesta života přes zamrzlé Ladožské jezero. | foto: Reprofoto

PETROHRAD/PRAHA Až na samou hranici přežití se zhoršily životní podmínky v obléhaném Leningradu během druhé světové války. Podle odhadů tam zemřelo více než milion obyvatel. Právě před 70 lety se k zásobování a přesunu lidí z obklíčeného města začala využívat takzvaná Cesta života přes zamrzlé Ladožské jezero.

Západoruský Leningrad (dnes Petrohrad) byl spolu s Moskvou a Kyjevem jedním z hlavních cílů nacistického útoku na Sovětský svaz. Německá armáda však nedokázala Leningrad dobýt přímo. V září 1941 proto německé velení rozhodlo, že město obklíčí a nechá vyhladovět.

Během téměř 900 dní dlouhé blokády Leningradu a přilehlého okolí se životní podmínky v obléhané oblasti zhoršily až na samou hranici přežití.

Obyvatelé Leningradu se německým vojskům bránili dva roky

Obyvatelé se německým vojskům bránili dva roky

Podle odhadů zemřelo během blokády Leningradu více než milion obyvatel.

Podle odhadů zemřelo během blokády Leningradu více než milion obyvatel.

Hlad, zhoršovaný krutou zimou a bombardováním, dosahoval hrozivých rozměrů. Denní příděly jídla se postupně ztenčily na krajíc chleba na den a zaznamenány byly případy kanibalismu.

První naděje strádajícím obyvatelům druhého největšího sovětského města svitla s příchodem zimy v listopadu 1941, kdy na 30 kilometrů vzdáleném Ladožském jezeře, okolních řekách a mokřinách zamrzla voda.

Výročí

První dodávka potravin - pytle s moukou - údajně doputovala do osamoceného Leningradu 21. listopadu 1941.

Setkat se ale můžeme i s daty 22. či 23. listopadu.

Tyto přírodní překážky v letním počasí pomáhaly německé armádě, v zimě ale naopak umožnily Sovětům najít díry v obkličovací frontě.

Led na největším evropském jezeře posloužil desetitisícům vyčerpaných obyvatel Leningradu a přilehlých vesnic jako úniková cesta. Jen během první zimy přes něj bylo evakuováno na 500 000 lidí, většinou žen, dětí a starců.

Celkem tento způsob útěku využilo údajně na 1,3 milionu osob. Odchodem z Leningradu si zachránil život například i tehdy desetiletý budoucí spisovatel Boris Natanovič Strugacký.

Finové odmítli Leningrad obléhat

Jezero současně sloužilo jako jediný zásobovací kanál pro oblast ohraničenou na jihu frontovou linií s německou armádou a na severu s finskou armádou. Ta se ale na rozdíl od německých vojsk odmítla na aktivním dobývání někdejšího hlavního města carského Ruska podílet.

Ladožské jezero

Ladožské jezero

Provoz po Ladožském jezeře zajišťovaly v zimě koňské povozy, saně a nákladní automobily, v létě probíhala výměna prostřednictvím lodí.

Aby město nemuselo být druhou zimu po sobě bez elektrické energie, byl v průběhu roku 1942 zprovozněn ropovod, jehož značná část vedla pod hladinou jezera. Říkalo se mu "tepna života".

Cesta života i smrti

Podmínky na takzvané cestě života byly od počátku dramatické. Ledový krunýř byl v zimě často natolik slabý, že se v jezeře utopily celé konvoje nákladních automobilů. Krutou daň na lidských životech si ale vybíraly především neustálé nálety německých vzdušných sil.

"Vzhledem k počtu lidí, usmrcených na této trase, by se cesta měla spíše jmenovat ´silnice smrti´," prohlásil kdysi Dmitrij Lichačov, prominentní ruský historik a filolog. Přesné statistiky o počtu obětí ale nejsou známy.

K zásobování a přesunu lidí z obklíčeného Leningradu sloužila takzvaná cesta života přes zamrzlé Ladožské jezero.
Autentický záběr z obléhaného Leningrafu


Řádově se pohybují v tisících až desetitisících. Ze 4000 automobilů, nasazených v zimních měsících na jezeře, byl údajně rozstřílen nebo potopen každý čtvrtý vůz.

Opakované pokusy Rudé armády prolomit obklíčení Leningradu přinesly ovoce až v lednu 1943. Trvalo však ještě rok, než se podařilo německé jednotky vytlačit, čímž byla blokáda města definitivně ukončena.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz