Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leninova dvojníka má na mušce policie

Magazín

  16:30
MOSKVA - Dvojník vůdce bolševické revoluce Vladimíra Iljiče Lenina, který se živí pózováním před fotoaparáty turistů na moskevském Rudém náměstí, se seznamuje s policejní celou snad ještě častěji než sám někdejší revolucionář. Po posledním zatčení si "Leninovi" soudruzi postěžovali novinářům, že ustavičné pronásledování dovedlo dvojníka až do nemocnice.

Leninův dvojník (archivní fotografie) foto: ČTK

Moskevská policie naposledy zatkla "Lenina", skutečným jménem Sergeje Solovjova, v pondělí a obvinila jej z výtržnosti. Prý nadával věřícím vycházejícím z blízkého chrámu - a policejní hlídka zadržela "Lenina" už dvě minuty po udání. Údajný výtržník však vinu odmítl přiznat, nadávat prý ani neumí. Nicméně následující den stanul před soudem.

"Neoholený a pomačkaný Solovjov v soudní síni vypadal jako opravdový Lenin, co sotva vylezl ze své proslulé chýše na březích Finského zálivu," poznamenal list Moskovskij komsomolec v narážce na revolucionářův pobyt v ilegalitě před bolševickou revolucí z roku 1917. "Lenin" sice sršel odhodláním nevzdat se bez boje, ale udělalo se mu špatně a soud musel přivolat sanitku, která obviněného s vysokým tlakem odvezla do nemocnice.

"Mikuláše" zradil "Brežněv"
Podle "Leninova" kolegy Viktora Čepkasova, který turistům už devět let pózuje v převleku za posledního ruského cara Mikuláše II., dvojici imitátorů prý po celou dobu pronásledují policisté. "Každou chvíli se nás snaží zatknout pod nejhloupějšími záminkami jako močení na zeď či urážení občanů, ale ani jednou nám žádnou žalobu neprokázali," postěžoval si Čepkasov serveru LifeNews. Podle "cara" se policisté jen snaží vymámit úplatek: "Je to prosté: chtějí od nás inkasovat, ale my jim odmítáme platit." "Falešný" Lenin dříve sloužil u vojsk ministerstva vnitra. Oplétačky s policií začal mít až na stará kolena. Kromě pózování turistům si v penzi přivydělává i jako svářeč v servisu. Noc před zatčením prý opravoval právě policejní vůz.

"Lenin" a "car Mikuláš" mívali ještě třetího do party: imitátora sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva. Ale trojice se rozešla poté, co ji policie zatkla na předloňské výročí bolševické revoluce a "Brežněv" svého kolegu hanebně zradil. Za podpis pod policejním protokolem vyšel hned na svobodu, zatímco "car" si musel za mřížemi odsedět tři dny.

Podle novinářů má sice Leninův dvojník řádné povolení k provozování své živnosti, přesto se však prý strážníkům náramně zamlouvá trápit vůdce světové revoluce. Předchozí zatčení se odehrálo v závěru loňského roku.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat