Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie slaví. Leonardo da Vinci před 500 lety překročil Alpy s Monou Lisou

Magazín

  5:00
PAŘÍŽ - Právě před 500 lety překonal Leonardo da Vinci Alpy a dorazil na pozvání svého obdivovatele, francouzského krále Františka I. do Francie. Byla to cesta bez návratu a čtyřiašedesátiletý génius s sebou vzal několik svých oblíbených obrazů. Mona Lisa byla mezi nimi. Jak napsala deník Le Figaro, Francie si nyní připomíná výročí příjezdu slavného Itala dvěma výstavami.

Leonardo da Vinci: Mona Lisa foto: Reprofoto

Krásná Florenťanka se trmácela horskými stezkami a přes průsmyk Mont-Cenis vstoupila do Francie. Ačkoli nepohodlná cesta nebyla podle jejího vkusu, nepřestala se tajemně usmívat. I když zřejmě tušila, že už nikdy nespatří město Medicejských, v němž vznikala dokonce nadvakrát. Poprvé v roce 1479 ve skromném domě rodiny Gherardiniů, podruhé o 24 let později v da Vinciho ateliéru. Malíř ji zvěčnil na desce z topolového dřeva.

Věčný nespokojenec, všestranný umělec a vynálezce se nedokázal od tohoto obrazu odloučit. Po čtyřech letech neustálého vylepšování k Lise přilnul. A to tak, že tuto zakázku nikdy neodevzdal. Dostal ji od kupce Franceska Del Gioconda, který byl jejím manželem.

Gioconda, uzavřená v koženém vaku, cestovala možná na mule, možná na voze, kdo ví. Leonardova cesta není zaznamenána v žádném spise, píše Le Figaro.

Jisté je, že malíř odjel z Říma někdy po polovině srpna 1516, v době, kdy ještě nebyly horské stezky zasněžené. Několik dní se zdržel ve Florencii, aby se rozloučil s přáteli, a pak se zřejmě vydal cestou spojující Turín s údolím Suze. Po průjezdu průsmykem se dostal do údolí Maurienne, pokračoval do savojského Chambéry a pak dále na Lyon a Roanne na Loiře. Dva měsíce mu trvalo, než dorazil do Amboise, kde ho čekal mladý francouzský panovník, který před rokem zvítězil v bitvě v Marignana u Milána.

Smrtí Juliána Medicejského přišel Leonardo o mecenáše, a proto přijal pozvání panovníka, který se mu hluboce obdivoval. Vzal si s sebou sluhu a dva žáky, ale také mnoho obrazů, náčrtů a architektonických plánů. Kromě Mony Lisy vezl také dvě další významná díla Svatou Annu a Svatého Jana Křtitele.

Ve Francii se malíř měl jako král

Sbalil si s sebou životní dílo do Francie, kde se s ním bude zacházet jako s králem a kde bude ubytován v sídle Cloux ve městě Amboise. František ho uctíval a chodil ho navštěvovat tak často, jak jen mohl. Poskytl mu vysokou penzi a vytvořil nejlepší podmínky k práci, říká François Saint Bris ze společnosti přátel Leonarda da Vinci. Když se o tři roky později František I., který Leonarda nazýval otcem, dověděl o jeho úmrtí, plakal. „Na světě se ještě nikdy nenarodil muž, který toho uměl tolik, co Leonardo,“ řekl. Avšak o všechno nepřišel, Francii zůstala Mona Lisa a její slavný úsměv.

Ve Francii se budou k příležitosti 500. výročí Leonardova příjezdu konat dvě výstavy. Jedna, na italském velvyslanectví v Paříži poskytne popis Leonardovy cesty přes Alpy z Říma do Amboise. Druhá pak bude na zámku Clos-Lucé, jak se nyní jmenuje sídlo Cloux. Celý objekt je zasvěcen vzpomínce na slavného Itala, ale teď se tam bude konat výstava věnovaná třem obrazům, jež si Leonardo s sebou přivezl. Obě akce potrvají do listopadu.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Mohlo by vás zajímat