Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francie slaví. Leonardo da Vinci před 500 lety překročil Alpy s Monou Lisou

Leonardo da Vinci: Mona Lisa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo da Vinci: Mona Lisa | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Právě před 500 lety překonal Leonardo da Vinci Alpy a dorazil na pozvání svého obdivovatele, francouzského krále Františka I. do Francie. Byla to cesta bez návratu a čtyřiašedesátiletý génius s sebou vzal několik svých oblíbených obrazů. Mona Lisa byla mezi nimi. Jak napsala deník Le Figaro, Francie si nyní připomíná výročí příjezdu slavného Itala dvěma výstavami.

Krásná Florenťanka se trmácela horskými stezkami a přes průsmyk Mont-Cenis vstoupila do Francie. Ačkoli nepohodlná cesta nebyla podle jejího vkusu, nepřestala se tajemně usmívat. I když zřejmě tušila, že už nikdy nespatří město Medicejských, v němž vznikala dokonce nadvakrát. Poprvé v roce 1479 ve skromném domě rodiny Gherardiniů, podruhé o 24 let později v da Vinciho ateliéru. Malíř ji zvěčnil na desce z topolového dřeva.

Věčný nespokojenec, všestranný umělec a vynálezce se nedokázal od tohoto obrazu odloučit. Po čtyřech letech neustálého vylepšování k Lise přilnul. A to tak, že tuto zakázku nikdy neodevzdal. Dostal ji od kupce Franceska Del Gioconda, který byl jejím manželem.

Gioconda, uzavřená v koženém vaku, cestovala možná na mule, možná na voze, kdo ví. Leonardova cesta není zaznamenána v žádném spise, píše Le Figaro.

Jisté je, že malíř odjel z Říma někdy po polovině srpna 1516, v době, kdy ještě nebyly horské stezky zasněžené. Několik dní se zdržel ve Florencii, aby se rozloučil s přáteli, a pak se zřejmě vydal cestou spojující Turín s údolím Suze. Po průjezdu průsmykem se dostal do údolí Maurienne, pokračoval do savojského Chambéry a pak dále na Lyon a Roanne na Loiře. Dva měsíce mu trvalo, než dorazil do Amboise, kde ho čekal mladý francouzský panovník, který před rokem zvítězil v bitvě v Marignana u Milána.

Smrtí Juliána Medicejského přišel Leonardo o mecenáše, a proto přijal pozvání panovníka, který se mu hluboce obdivoval. Vzal si s sebou sluhu a dva žáky, ale také mnoho obrazů, náčrtů a architektonických plánů. Kromě Mony Lisy vezl také dvě další významná díla Svatou Annu a Svatého Jana Křtitele.

Ve Francii se malíř měl jako král

Sbalil si s sebou životní dílo do Francie, kde se s ním bude zacházet jako s králem a kde bude ubytován v sídle Cloux ve městě Amboise. František ho uctíval a chodil ho navštěvovat tak často, jak jen mohl. Poskytl mu vysokou penzi a vytvořil nejlepší podmínky k práci, říká François Saint Bris ze společnosti přátel Leonarda da Vinci. Když se o tři roky později František I., který Leonarda nazýval otcem, dověděl o jeho úmrtí, plakal. „Na světě se ještě nikdy nenarodil muž, který toho uměl tolik, co Leonardo,“ řekl. Avšak o všechno nepřišel, Francii zůstala Mona Lisa a její slavný úsměv.

Ve Francii se budou k příležitosti 500. výročí Leonardova příjezdu konat dvě výstavy. Jedna, na italském velvyslanectví v Paříži poskytne popis Leonardovy cesty přes Alpy z Říma do Amboise. Druhá pak bude na zámku Clos-Lucé, jak se nyní jmenuje sídlo Cloux. Celý objekt je zasvěcen vzpomínce na slavného Itala, ale teď se tam bude konat výstava věnovaná třem obrazům, jež si Leonardo s sebou přivezl. Obě akce potrvají do listopadu.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...