24. února 2016 14:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Letečtí nadšenci vybrali peníze na převoz Naganského expresu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kryty motorů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kryty motorů. | foto: Armáda ČR

PRAHA Letečtí nadšenci během několika hodin vybrali dostatek peněz na převoz „Naganského expresu“ z pražského kbelského letiště do Kunovic, sdělila za organizátory Tereza Šírová. Letoun Tu-154M, který přivezl přes 18 lety vítězné české hokejisty do Prahy z olympijského turnaje v japonském Naganu, bude vystaven v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku.

Stroj musí být z Prahy přepraven po zemi, muzeum ale na transport nemělo dostatek peněz. Požádalo proto prostřednictvím crowfundingu na stránce Startovač.cz o pomoc veřejnost. Nadšenci potřebovali vybrat 400 tisíc korun, stanovenou částku se podařilo vybrat dnes dopoledne.

Kampaň skončena za 39 hodin

„Naše kampaň nám tak zajistila náklady na přepravu ‚našeho‘ tučka. Nyní už ‚plníme přídavné nádrže‘ a zisk jde na pořízení zázemí, nástupních schodů, renovaci interiéru nebo nový lak letadla po převozu do Kunovic,“ uvedla Šírová. Potřebná částka na transport byla podle ní vybrána za 39 hodin.

Muzeum chce v kampani pokračovat a z peněz vybraných „nad plán“ plánuje zaplatit třeba nové osvětlení nebo audio a video v salonku letadla.

Slavné letadlo

Slavné „tůčko“ létalo společně se svým dvojníkem do roku 2008 ve vládní letce. Létali v něm jak čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, tak třeba vojáci do zahraničních misí. V únoru 1998 zajistilo převoz týmu českých hokejistů z vítězného olympijského turnaje v japonském Naganu. Nadšenci mu proto přezdívají „Naganský expres“.

Poté, co bylo letadlo nahrazeno novými airbusy, ho koupilo kunovické letecké muzeum. Do svých prostor ho bude muset dopravit po zemi speciální technikou, transport bude podle organizátorů jednou z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka.

ČTK
  • 0Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.