26. června 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Léto mezi řádky. Jakou knihu si vzít s sebou na dovolenou?

Letní dovolená. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní dovolená. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Jestliže podle statistiky průměrný Čech přečte za rok sedmnáct knih, pak v létě, a zejména o dovolené, má šanci dohnat, co zatím nestihl. Protože jak říkal básník Jiří Orten: „Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání.“

Je to jako kouzlo - nořit se do cizích příběhů, plavat v moři neznámých světů a po kolena se brodit v právě objevených myšlenkách. Přestat na chvíli existovat „tady a teď“ a otočením jediné stránky se ocitnout „tehdy a tam“.

Ovšem stojíte-li před úkolem doporučit někomu to nejlepší čtení na léto, dostáváte se automaticky trochu do úzkých, protože co je pro jednoho exkluzivní čtenářský zážitek, může být pro druhého nebetyčná nuda. Pro co jeden hoří, to druhého nechává zcela chladným. A navíc je tu ten zpropadený přívlastek „letní“. Liší se vůbec nějak naše čtenářské preference v zimě, v létě nebo na podzim? Podle všeho jen velmi mírně, většinou zůstáváme věrni žánrům, které čteme i po zbytek roku, ale zatímco odbornou literaturu a učebnice v létě spíše míjíme, takzvaná oddychová literatura má větší naději upoutat naši pozornost.

Marketingoví specialisté českých knižních řetězců se více méně shodují na tom, že v létě se nejlépe prodávají detektivky a ženské romány, z pochopitelných důvodů také mapy, průvodci, slovníky, grilovací kuchařky či atlasy hub. „Začátek léta je také vždy ve znamení knihy za vysvědčení,“ připomíná Jana Kmuníčková z PR oddělení společnosti Kanzelsberger. „Vedle románů pro ženy se o prázdninách velmi dobře daří i stále oblíbenějšímu žánru sci-fi a fantasy,“ tvrdí Petr Šašek z Luxoru. „Určitě se o něco zvyšuje prodej brožovaných detektivek,“ dodává Petra Frindová z knižního velkoobchodu Kosmas, která připomíná i loňský začátek boomu antistresových omalovánek.

Na odbyt jdou i starší knihy, které nakladatelé přes léto zlevní, nicméně to, co podle odborníků táhne nejvíc, jsou novinky známých a oblíbených autorů. Na ty je ale léto už klasicky skoupé, protože nakladatelé s nimi čekají na podzim, případně na knihkupecké žně před Vánoci.

Několik se jich ale nakonec vždy urodí, a tak se loni na špičce letní knižní hitparády držely tituly jako Stalker Larse Keplera, Nesboho Krev na sněhu, devátý díl Deníku malého poseroutky, Lagercrantzova Dívka v pavoučí síti, Zpátky ve hře Michala Viewegha či Pod sněhem Petry Soukupové. Předloni pak Jonassonova Analfabetka, která uměla počítat nebo Himmlerova kuchařka Franze-Oliviera Giesberta. I během letošních prázdnin dojde na novinky z pera některých výše zmíněných autorů - v červnu vyšel třeba Jonassonův humoristický román Zabiják Anders a jeho přátelé(a sem tam nepřítel) a v červenci se českého vydání dočká Giesbertova kniha Láska je věčná, dokud trvá.

Pokud vezmeme v potaz, že řada z nás si ideální knihu na dovolenou představuje jako dostatečně tlustou, aby bylo co číst až do návratu zpět, dostatečně skladnou, aby v kufru nebo batohu zbytečně nezabírala místo, a dostatečně zabalenou, aby ji neohrozila voda, opalovací krém ani rozlité víno, měla by e-kniha být ideální volbou. Ale statistiky námi oslovených knižních velkoobchodů nic takového nepotvrzují. Prodej elektronických knih prý přes léto neroste, je plus minus stejný jako po zbytek roku. Zřejmě se navzdory veškeré nepraktičnosti klasických bichlí nemíníme vzdát svůdného šelestu listů a nezaměnitelné vůně papíru.

Co stojí za přečtení letos v létě? Vybrali jsme pro vás i pro vaše děti knihy, které už teď najdete v našich knihkupectvích, případně se tam objeví během července či srpna.

ROMÁNY A POVÍDKY

Jean-Michel Guenassia: Nezmar (Argo)
Autor úspěšného Klubu nenapravitelných optimistů opět napsal román, který propojuje příběh konkrétního člověka s dějinami, tentokrát přelomu 20. a 21. století. Hlavní hrdina Tom Larch se v něm vydává do Indie pátrat po ztraceném synovi jednoho z nejbohatších mužů světa.

Karolina Ramqvistová: Gangsterova přítelkyně (Kniha Zlín)
Pevnými konturami načrtnutý psychologický román o ženě, která kvůli lásce ke zločinci postupně ztrácí sama sebe a hledá vnitřní sílu, jak vzít život opět do vlastních rukou. Příběh o životě v mezidobí.

Anthony Doerr: Zeď vzpomínek (Moba)
Skvostná povídková kniha držitele Pulitzerovy ceny Anthonyho Doerra přináší sedm povídek na téma paměť, pomíjivost, my a svět. Má v sobě zvláštní málomluvnou lyriku, sílu bolavých lidských osudů i zvláštní magickou atmosféru, která obejme a nepustí.

Petra Smítalová

Najdete na Lidovky.cz