Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letošní 'nejblbější sedlák' vypěstoval bramboru o váze 1,6 kilo

Magazín

  16:38
V Přimdě padl rekord v šestileté existenci soutěže O nejblbějšího sedláka a největší bramboru. Vítězný exponát vážil 1,654 kilogramu. Přinesl ho osmapadesátiletý František Lorenc a jeho brambora překonala o 0,058 kilogramu loňského vítěze. Druhé místo obsadil Lorencův vnuk, dvanáctiletý Josef Bureš s kouskem vážícím 1,510 kilogramu. Třetí místo obsadil Karel Kupilík, jehož brambora vážila 1,429 kilogramu. ČTK to řekl pořadatel soutěže Ludovít Ferdinandy.
Velké brambory (ilustrační foto)

Velké brambory (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O zdánlivě hanlivý titul nejblbějšího sedláka (dle staré lidové průpovídky právě ti vypěstují největší brambory) usilovalo letos v Selské hospůdce 33 uchazečů. Sjeli se tradičně z celého regionu a kromě hlavní ceny soutěžili o úspěch v soutěži bramborových kuriozit. Hlízou nejzajímavějšího tvaru se mohl pochlubit Josef Bureš, druhý z hlavní soutěže. "Přinesl bramboru a vypadala jako labuť. Ta podoba byla naprosto věrná, ještě jsem v uplynulých letech nic takového neviděl," poznamenal Ferdinandy.

Letošní Nejblbější sedlák je na svůj titul patřičně hrdý. Vždyť soutěžil už čtyřikrát a vždy skončil hluboko v poli poražených. "Teď to konečně vyšlo. Brambory jsme s vnukem našli na poli u souseda, kam mu chodíme pomáhat. Tak velké brambory ovšem asi už moc dobré k jídlu nebudou," konstatoval Lorenc.

Jeho brambora společně s ostatními bude několik dní vystavena a pak propadne ve prospěch hostitelské hospůdky. Většinu vítězných exponátů snědí hosté.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!