130 let
Čáp - ilustrační foto

Čáp - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Letošní rok je pro čápy tragický, většina mláďat uhynula

Magazín
  •   7:00
PRAHA - Kvůli deštivému a chladnému počasí na jaře zahynula na většině hnízd v Česku mláďata čápa bílého, nebo ptáci vůbec nezahnízdili. Podle ochránců přírody je pro čápa - symbol české krajiny - letošní rok tak tragický, že nemá v historii obdoby. Informoval o tom Stanislav Chvapil ze ZO Českého svazu ochránců přírody Ciconia Roudnice nad Labem.

Zejména ve východních Čechách, Ústeckém, Libereckém, Středočeském a Jihočeském kraji bylo podle Chvapila na jaře velmi špatné počasí. "Nejvíce chladno a deštivo bylo právě v době, kdy ptáci seděli na vejcích a líhla se mláďata," řekl.

Roudničtí ochránci přírody každoročně monitorují populace čápů bílých na 285 lokalitách 25 okresů České republiky. Na hnízdech 15 sledovaných okresů zaznamenali téměř pětkrát méně mláďat než loni, v deseti okresech dokonce nenašli žádné živé mládě. Ta, která přežila, jsou podle Chvapila zatím v dobrém stavu a dobře vyrůstají. Ochránci odhadují, že v ČR existuje kolem 900 hnízd, obsazených je podle Chvapila ale mnohem méně.

Čápi, pokud je normální rok, se vracejí koncem března a začátkem dubna. Většinou se hned páří a zasedají na vejce, kde se střídá samec se samicí.

Délka inkubace vajec trvá přibližně 28 až 34 dnů a dva měsíce po vylíhnutí se mláďata učí létat. Na konci léta odlétají čápi na zimoviště ve střední a jižní Africe.

Příští rok se po deseti letech uskuteční celoevropské sčítání čapí populace, ochránci proto věří, že bude klimaticky lepší a hnízdění čápů bude mít normální průběh.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK