17. října 2007 11:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Líbací zvyky napříč světadíly

LONDÝN Dříve bývalo zvykem si při setkání důrazně potřást pravicemi. Nyní se však do „setkávacích rituálů“ vkrádá polibek. To, co bylo kdysi výsadní doménou rodinného kruhu či blízkých přátel, si nyní vydobývá postavení v širším styku. Málokdo si je ale jistý, co je ještě vhodné a přiměřené, uvádí internetový server BBC News.

Nabídnete pravici a dostane se vám polibku. Nervózně jej opětujete - a když už couváte, nabídne se vám druhý. Taková situace vyvolá jistě rozpaky. Vítejte do minového pole společenského styku v 21. století.

Jak vyhodnotit očekávání druhé osoby, aniž byste se chovali příliš familiérně, či naopak upjatě? Někdy totiž chybný způsob pozdravu může znamenat urážku a vyvolat diplomatický incident podobný tomu, když bývalý francouzský prezident Jacques Chirac upustil od svého tradičního políbení ruky při setkání s tehdejší britskou ministryní zahraničí Margaret Beckettovou.

V kdysi zatuchlém světě byznysu a politiky, kde ještě nedávno uvolnění kravaty vyprovokovalo pozdvižení obočí, vyvolává nyní chaotické objímání, potřásání rukou a líbání pořádný zmatek. Zahájení a uzavření setkání s klienty se může stát opravdovou trýzní, tvrdí Rebecca Williamsová z konzultantské firmy CHA, která se zabývá komunikací na pracovišti.

Lidé pracující v oblasti styku s veřejností si jdou zpravidla pro dva polibky, ale může to záviset na národnosti, dodává. Ze zkušeností Williamsové vyplývá, že Američané se nelíbají vůbec, Argentinci dvakrát a Pařížané dokonce čtyřikrát.

Podle expertky na řeč těla Judi Jamesové jde o životně důležitou záležitost, protože pozdrav vysílá signál o postavení a charismatu a prozrazuje hodně i o osobnosti. „Britové nebyli dobří ani v podávání ruky. Nyní jsou jiné možnosti, jako objímání, letmý polibek či dokonce líbání na rty. To je minové pole,“ tvrdí. Tento zmatek lidi údajně brzdí, protože mají strach, aby neudělali něco špatně. Podle ní potřásání rukou nikdy neuškodí, zatímco polibky by měly být vyhrazeny lidem, s nimiž udržujeme společenský vztah.
Dvojnásobné polibky se rychle rozšířily, ale některým lidem to je nepříjemné. Jako například polibek francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho německé kancléřce Angele Merkelové. Ta se vůči této vřelosti údajně ohradila, jak uvedl britský deník The Times.

I když je mezi muži běžně rozšířeno objetí či poplácání po zádech, vždy se oba protagonisté vyhýbají dotyku v pánevní oblasti, čímž se odstraňuje sexuální rozměr kontaktu, doplňuje Jamesová.

Pohlaváři někdejších komunistických zemí se často líbali na ústa. Slavný je polibek východoněmeckého vůdce Erika Honeckera a sovětského předáka Leonida Brežněva z roku 1979, jenž byl zvěčněn na berlínské zdi.

Podle psychologa Marka Millarda by měly firmy jasně stanovit očekávanou úroveň intimností, zejména mezi služebně staršími a mladšími zaměstnanci. Chaos vzniká z toho důvodu, že se prosazuje větší intimnost na pracovišti prostřednictvím různých úkolů, jako je například tmelení týmů.

„Kdybychom směřovali k intimnějšímu světu byznysu, nebyl by zmatek, ale uobjímali bychom se až k smrti. Současně však vidíme lidi bytostně nervózní z čehokoli víc, než je potřesení rukou,“ tvrdí Pendleton, podle kterého lze prolomit ledy i jinými způsoby - například vtipem nebo širokým úsměvem.
lk, ČTK

Najdete na Lidovky.cz