Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé bojují proti prasečí chřipce. Kde? V nové počítačové hře

Magazín

  19:28
LONDÝN - Nizozemští vědci vytvořili novou počítačovou hru inspirovanou takzvanou prasečí chřipkou. Úkolem hráčů je bojovat proti šíření viru A(H1N1) ve virtuálním světě reálnými prostředky. Cílem projektu je zvýšit mezi lidmi informovanost o způsobech, kterými se šíření nákazy čelí.

Zkumavka s virem A(H1N1). foto: AFP

"Hra Velká chřipka je založena na realitě, hráči se setkají s tím, co se děje ve skutečném světě," uvedl Albert Osterhaus, ředitel virologického oddělení z nizozemského univerzitního zdravotnického centra Erasmus MC v Rotterdamu, který se svými kolegy hru navrhl.

Zájemcům je hra k dispozici zdarma na www.thegreatflu.com. Úvodní stránka přivítá hráče fotografiemi pacientů s takzvanou španělskou chřipkou z roku 1918 a hřbitovem, na kterém leží oběti této celosvětové pandemie. Hráči si pak mohou zvolit jeden z pěti stupňů obtížnosti, tedy intenzity epidemie, a v roli ředitele fiktivní zdravotnické organizace monitorují, jak se nemoc šíří po celém světě. V boji proti zpomalení nákazy mohou využít kontrolní opatření, vytvořit si dostatečné zásoby antivirotik a vakcín či uzavřít školy a letiště.

Hráči však mají, podobně jako ve skutečném světě, limitovaný rozpočet a jsou varováni, že "akce na zvládnutí viru stojí peníze, takže je nutné mít své výdaje pod kontrolou." Na obrazovce se během hry ukazuje také počet lidí, kteří se infikovali a kteří již na virus zemřeli.

Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes uvedl, že členové organizace se ještě se hrou neseznámili a neměli čas si ji zahrát. WHO v současnosti eviduje na celém světě téměř 178.000 případů lidí nakažených virem A(H1N1).

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...