Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé bojují proti prasečí chřipce. Kde? V nové počítačové hře

Magazín

  19:28
LONDÝN - Nizozemští vědci vytvořili novou počítačovou hru inspirovanou takzvanou prasečí chřipkou. Úkolem hráčů je bojovat proti šíření viru A(H1N1) ve virtuálním světě reálnými prostředky. Cílem projektu je zvýšit mezi lidmi informovanost o způsobech, kterými se šíření nákazy čelí.

Zkumavka s virem A(H1N1). foto: AFP

"Hra Velká chřipka je založena na realitě, hráči se setkají s tím, co se děje ve skutečném světě," uvedl Albert Osterhaus, ředitel virologického oddělení z nizozemského univerzitního zdravotnického centra Erasmus MC v Rotterdamu, který se svými kolegy hru navrhl.

Zájemcům je hra k dispozici zdarma na www.thegreatflu.com. Úvodní stránka přivítá hráče fotografiemi pacientů s takzvanou španělskou chřipkou z roku 1918 a hřbitovem, na kterém leží oběti této celosvětové pandemie. Hráči si pak mohou zvolit jeden z pěti stupňů obtížnosti, tedy intenzity epidemie, a v roli ředitele fiktivní zdravotnické organizace monitorují, jak se nemoc šíří po celém světě. V boji proti zpomalení nákazy mohou využít kontrolní opatření, vytvořit si dostatečné zásoby antivirotik a vakcín či uzavřít školy a letiště.

Hráči však mají, podobně jako ve skutečném světě, limitovaný rozpočet a jsou varováni, že "akce na zvládnutí viru stojí peníze, takže je nutné mít své výdaje pod kontrolou." Na obrazovce se během hry ukazuje také počet lidí, kteří se infikovali a kteří již na virus zemřeli.

Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes uvedl, že členové organizace se ještě se hrou neseznámili a neměli čas si ji zahrát. WHO v současnosti eviduje na celém světě téměř 178.000 případů lidí nakažených virem A(H1N1).

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!