Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé lyžovali už před pěti tisíci lety. Kdy vznikly lyže, jak je známe dnes?

Magazín

  6:39
V tehdejším Království českém se první lyže objevily před 130 lety – v lednu 1887 –, a tak by našinec mohl nabýt dojmu, že jde o poměrně nedávný vynález. Jenže archeologické nálezy ukazují, že má velmi dávné kořeny, a je dokonce starší, mnohem starší než kolo, jež lidé vymysleli v období kolem roku 3500 před naším letopočtem.

Výstava Počátky lyžování v království českém v Severočeském muzeu v Liberci. foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Rusku se našly pozůstatky lyží datované do období 6300 až 5000 let před naším letopočtem, švédové našli prkýnka stará 5200 let a norové 3200 let. Čína se sice nepyšní nálezem přímo lyží, ale v altajských jeskyních objevili nástěnné malby jasně zobrazující lyžaře z doby před 10 000 lety.

Můžete do ní dát cokoli. Jak a kdy vznikla papírová krabice?

Po valnou většinu svých dějin se lyže příliš neměnily. Byly vyrobeny z jednoho kusu tvrdého dřeva listnatých stromů, jako je jasan, bříza nebo ořech. Muselo být dostatečně tvrdé a pevné, aby se neprohýbalo pod vahou jezdce a poradilo si také s otřesy, skoky a vesměs nemilosrdným zacházením. Ostatně existují záznamy z 60. let 18. století, podle nichž dánsko-norská vojska s lyžemi trénovala rychlou jízdu v plné polní, a dokonce střelbu za jízdy.

Velké změny přišly až v polovině 19. století. Tou dobou se v norském okrese Telemark začaly vyrábět lyže se středem prohnutým do oblouku, jež umožňovaly lépe rozložit váhu po celé jejich délce. Poté se začal střed zužovat a naopak konce lyží rozšiřovat. v 90. letech jeden kus dřeva nahradilo vrstvení několika druhů dřevin, díky nimž se docílilo nižší hmotnosti a lepších jízdních vlastností. Zpočátku se používalo lepidlo rozpustné ve vodě, a tak se často lyže rozložily. To spravil vynález nerozpustného lepidla o třicet let později a roku 1928 Rakušané přišli se zlepšovákem v podobě ocelových hran.

Lyže od tobyšlo
Výstava Počátky lyžování v království českém v Severočeském muzeu v Liberci.

Tou dobou už se z lyžování stával rozšířený rekreační sport, jehož oblibu odstartovala v 19. století železnice – lyžaři se najednou mohli ve velkých počtech celkem pohodlně dostat až do hor. Dalším milníkem, který rozvoj lyžování posunul, byl vynález vleku ve 30. letech v USa. a skutečnost, že lidé už nemuseli ťapat do vrchů, měla i radikální dopad na konstrukci lyží a vázání.

v 50. letech 20. století vymyslel Howard Head konstrukci lyží sestávající z překližkového jádra zabaleného do skořápky ze slitiny hliníku potaženého pryskyřicí, jež dokázala držet vosk. O desetiletí později obyčejné boty nahradily plastové lyžáky a svahy se začaly plnit rekreačními lyžaři. Další změny přicházely s čím dál větší specializací sportovních disciplín, a tak se dnes vyrábějí lyže na sjezd, na slalom, na běh, bruslení, skákání, akrobacii...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!