Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako pařezová chaloupka Křemílka a Vochomůrky. Na Rokycansku otevřeli unikátní zastávku

Magazín

  5:00
Němčovice (Rokycansko) - Nejfotografovanější a možná i nejfotogeničtější autobusovou zastávku v Česku mají nejspíš v Němčovicích na Rokycansku. V malé vesnici se 170 obyvateli lidé čekají na autobus v pařezové chaloupce, v jaké žili ve večerníčkových příbězích skřítci Křemílek a Vochomůrka.

Na Rokycansku otevřeli novou autobusovou zastávku. foto: ČTK

Stejně jako pohádková pařezová chaloupka má i němčovická zastávka oblé tvary, dveře do oblouku a malá okénka. Šikmou střechu s křivým komínem podpírají rozeklané dubové větve. Zastávku, na které Němčovičtí pracovali od podzimu, v neděli oficiálně otevřeli.

V Němčovicích na Rokycansku slavnostně otevřeli novou autobusovou zastávku,...
Zastávka je postavená z betonových tvárnic, ořezaných do oblých tvarů. Tmavě...

Chaloupka měří na výšku 5,2 metru, základna je zhruba čtyři krát pět metrů. Je postavená z betonových tvárnic, ořezaných do oblých tvarů. Tmavě hnědá fasáda je zvrásněná jako kůra stromu. Kolem rostou skalničky a kapradí. 

„Máme tady všechno jako v pařezové chaloupce. Na stěně dokonce visí kukačky, zdi jsou namalované na modro, ale jsou na nich šmouhy, protože ani Křemílek s Vochomůrkou zřejmě nebyli profesionální malíři,“ popsal starosta Karel Ferschmann. Cestující mají navíc jistotu, že nikdy nebudou čekat sami - vedle chaloupky stojí Křemílek a Vochomůrka vyřezaní z dubového špalku.

Pařezová chaloupka v Němčovicích ale není jen obyčejná zastávka, kde se mohou lidé schovat před deštěm či větrem. Funguje i jako jakýsi retardér, který zpomaluje auta a motorky. Po nedávno opravené silnici totiž auta vesničkou projížděla i 150kilometrovou rychlostí, motorkáři zvedali své stroje na rovném úseku na zadní kola. „Chaloupka už se osvědčila. Auta, která jedou okolo, zpomalují, lidé si chaloupku prohlížejí, někdo zastaví a fotí si ji,“ těší starostu. V příštích dnech obec ještě na silnici osadí měřič rychlosti.

Náklady na postavení a vybavení zastávky starosta odhaduje na zhruba 100 000 až 120 000 korun. Část materiálu i práce obec dostala darem, stejně tak i třeba pletené šály pro Křemílka a Vochomůrku. Největší problém bylo sehnat dostatečně velké dubové větve na podepření střechy. „Naše stará plechová zastávka dosloužila, potřebovali jsme novou. Kdybychom koupili unifikovanou budku, náklady včetně podkladové plochy by byly minimálně kolem 150 000 korun,“ dodal starosta Němčovic, které se samy titulují jako „tak trochu jiná obec“.

Autor: