Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jako pařezová chaloupka Křemílka a Vochomůrky. Na Rokycansku otevřeli unikátní zastávku

Na Rokycansku otevřeli novou autobusovou zastávku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Rokycansku otevřeli novou autobusovou zastávku. | foto: ČTK

Němčovice (Rokycansko) Nejfotografovanější a možná i nejfotogeničtější autobusovou zastávku v Česku mají nejspíš v Němčovicích na Rokycansku. V malé vesnici se 170 obyvateli lidé čekají na autobus v pařezové chaloupce, v jaké žili ve večerníčkových příbězích skřítci Křemílek a Vochomůrka.

Stejně jako pohádková pařezová chaloupka má i němčovická zastávka oblé tvary, dveře do oblouku a malá okénka. Šikmou střechu s křivým komínem podpírají rozeklané dubové větve. Zastávku, na které Němčovičtí pracovali od podzimu, v neděli oficiálně otevřeli.

V Němčovicích na Rokycansku slavnostně otevřeli novou autobusovou zastávku,...
Zastávka je postavená z betonových tvárnic, ořezaných do oblých tvarů. Tmavě...

Chaloupka měří na výšku 5,2 metru, základna je zhruba čtyři krát pět metrů. Je postavená z betonových tvárnic, ořezaných do oblých tvarů. Tmavě hnědá fasáda je zvrásněná jako kůra stromu. Kolem rostou skalničky a kapradí. 

„Máme tady všechno jako v pařezové chaloupce. Na stěně dokonce visí kukačky, zdi jsou namalované na modro, ale jsou na nich šmouhy, protože ani Křemílek s Vochomůrkou zřejmě nebyli profesionální malíři,“ popsal starosta Karel Ferschmann. Cestující mají navíc jistotu, že nikdy nebudou čekat sami - vedle chaloupky stojí Křemílek a Vochomůrka vyřezaní z dubového špalku.

Pařezová chaloupka v Němčovicích ale není jen obyčejná zastávka, kde se mohou lidé schovat před deštěm či větrem. Funguje i jako jakýsi retardér, který zpomaluje auta a motorky. Po nedávno opravené silnici totiž auta vesničkou projížděla i 150kilometrovou rychlostí, motorkáři zvedali své stroje na rovném úseku na zadní kola. „Chaloupka už se osvědčila. Auta, která jedou okolo, zpomalují, lidé si chaloupku prohlížejí, někdo zastaví a fotí si ji,“ těší starostu. V příštích dnech obec ještě na silnici osadí měřič rychlosti.

Náklady na postavení a vybavení zastávky starosta odhaduje na zhruba 100 000 až 120 000 korun. Část materiálu i práce obec dostala darem, stejně tak i třeba pletené šály pro Křemílka a Vochomůrku. Největší problém bylo sehnat dostatečně velké dubové větve na podepření střechy. „Naše stará plechová zastávka dosloužila, potřebovali jsme novou. Kdybychom koupili unifikovanou budku, náklady včetně podkladové plochy by byly minimálně kolem 150 000 korun,“ dodal starosta Němčovic, které se samy titulují jako „tak trochu jiná obec“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

L. Olšáková Krásná zastávka. 15:44 3.6.2019