5. června 2014 6:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lidé podceňují nebezpečí hurikánu s ženským jménem, tvrdí studie

Satelitní snímek zachycuje hurikán Ingrid v Mexickém zálivu a tropickou bouři Manuel, jeř se k Mexiku blíží od západu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek zachycuje hurikán Ingrid v Mexickém zálivu a tropickou bouři Manuel, jeř se k Mexiku blíží od západu | foto: ČTK

WASHINGTON Hurikány s ženskými jmény mají ve Spojených státech na svědomí více obětí než hurikány s jmény mužskými. Je to zřejmě kvůli tomu, že lidé podceňují nebezpečí spojené s žensky pojmenovaným hurikánem. Uvádí se to ve studii, kterou vypracovali vědci z americké Illinoiské univerzity.

Nejničivějšími bouřemi od roku 1979, kdy se pro hurikány začala používat i mužská jména, byly Katrina a Sandy. Jméno Sandy se sice používá pro obě pohlaví, podle výzkumu bylo ale častěji vnímáno jako jméno ženské a také úřady u hurikánu z roku 2012 uvedly, že jde o ženské jméno.

Letošní sezona hurikánů začala v atlantické oblasti v neděli, studie byla vydána o den později v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Při šesti různých experimentech s více než tisícovkou testovaných dobrovolníků vědci zjistili, že lidé by se nepatrně častěji rozhodli pro evakuaci při blížícím se hurikánu jménem Christopher, než kdyby se blížila bouře s názvem Christina. Podobně by se rozhodovali při hurikánu Victor než Victoria, Alexander než Alexandra a při hurikánu Danny v porovnání s Kate.

Jak se budou jmenovat hurikány?

Od roku 1950 do roku 1952 se hurikány nazývaly podle hláskovací tabulky, kterou používala americká armáda (například Able, Baker, Charlie). Výhradně ženská jména se používala od roku 1953 do roku 1978. Prvním "mužským hurikánem" byl Bob z roku 1979.

Letošní hurikány se budou jmenovat Arthur, Bertha, Cristobal, Dolly, Edouard, Fay, Gonzalo, Hanna, Isaias, Josephine, Kyle, Laura, Marco, Nana, Omar, Paulette, Rene, Sally, Teddy, Vicky a Wilfred. Shavittová a její kolegové přitom upozorňují, že hlavně jméno Dolly je považováno za velmi ženské.

Účastníci výzkumu bez ohledu na to, zda šlo o muže nebo ženy, označili bouře s ženským názvem jako méně nebezpečné. Tedy v souladu s genderovým vnímáním ženy jako "pravděpodobně mírnější a méně agresivní", uvedla spoluautorka studie Sharon Shavittová.

Shavittová nejprve požádala dobrovolníky, aby jménům přiřadili pozici od jedné do 11 podle toho, jak mužsky či žensky jim znějí. Následně porovnala počty obětí jednotlivých hurikánů od roku 1950. Ukázalo se, že hurikány s největším počtem obětí měly obecně více žensky znějící jméno. "Ženské hurikány" si vyžádaly až pětkrát více obětí než ty s mužským jménem.

Vědci specializující se na výzkum katastrof a hurikánů byli ke studii zpočátku skeptičtí. Po zvážení psychologických aspektů ale někteří uznali její význam. Například podle Susan Cutterové z Jihokarolínské univerzity jsou ale výsledky studie pouhou náhodou.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...