22. března 2014 6:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lidé opět touží po kachlových kamnech. Mohou si je postavit sami

V České republice se poprvé konaly zkoušky na kamnáře pro nevyučené osoby. Jde o nový způsob vzdělávání lidí, kteří mohou po rekvalifikačním kurzu bez vyučení získat osvědčení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V České republice se poprvé konaly zkoušky na kamnáře pro nevyučené osoby. Jde o nový způsob vzdělávání lidí, kteří mohou po rekvalifikačním kurzu bez vyučení získat osvědčení. | foto: ČTK

OSTRAVA V Ostravě se poprvé v České republice konaly zkoušky na kamnáře pro nevyučené osoby. Třináct řemeslníků mělo po pětiměsíčním přípravném kurzu šanci zabojovat o to, aby se stali kamnáři bez vyučení a mohli se tomuto řemeslu dále věnovat.

Tradiční kachlová kamna se znovu vracejí do módy. Jejich předností je díky sálavému teplu rovnoměrné vytopení prostoru a především fakt, že jde o nejzdravější způsob vytápění a kamna jsou tak vhodná do domácností s alergiky či astmatiky, říká viceprezident Cechu kamnářů Pavel Baďura, který v Ostravě na zkoušky dohlížel.

Vyučení několika měsíčním kurzem je zcela nový způsob vzdělávání a nabízí jej ostravská Střední škola stavební a dřevozpracující. V závěrečné zkoušce museli budoucí kamnáři nejprve obstát v části písemné, poté museli teoretické znalosti prokázat i praktické dovednosti a postavit kachlová kamna, v nichž nakonec pekli husu. Všichni uspěli.  

Mezi úspěšnými absolventy byl i jednapadesátiletý Jaroslav Lžičař, který kurz absolvoval i se svým dvacetiletým synem. Otce, který se kamnařině věnuje už 14 let, lákala možnost získat po kurzu nejen osvědčení, ale následně po úspěšném složení zkoušek i výuční list. Jeho syn, původně vyučený puškař, nemohl ve svém oboru najít uplatnění.

Podle Baďury kamnařina zdaleka není podřadným řemeslem. Naopak dobrý kamnář patří spíše mezi řemeslnickou elitu. "Kamnář musí být dobrý manažer, musí to být konstruktér, musí to umět perfektně spočítat a musí být perfektní designér. Kamnář je řemeslník v každém coulu. V kamnařině se používá všechno. Opracovávají se kovové věci a keramika, jsou tam šamotové věci, je tam spousta izolačních materiálů," podotkl Baďura.

Přestože například ostravská Střední škola stavební a dřevozpracující musela v roce 2004 kvůli malému zájmu studentů zrušit obor pro výuku kamnářů, kamnářské řemeslo se podle Baďury v Česku zatím daří udržet. Mnohdy se dědí z generace na generaci. "Je to řemeslo, které se hodně dědí. Také proto ten nábor těch žadatelů o tříletý obor není tak velký, protože jejich rodiče mnohdy o kamnařině mnoho neví," míní Baďura.

Podle něj se lidé ke kamnům vracejí nejen kvůli příznivému zdravotnímu hledisku, ale také díky vysoké kvalitě tepla. Baďura připomněl, že navíc už zdaleka neplatí, že kamna musí mít jen tradiční vzhled, ale dají se vyrobit ve velmi moderním stylu i pro různé typy interiérů.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...