Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidi v San Francisku ohřejí psí hovínka

Magazín

  11:32
SAN FRANCISCO - Kalifornské San Francisco se chystá ke kroku, který by mohl inspirovat i Prahu. Americké město bude využívat psí exkrementy k výrobě energie.

Se psími exkrementy mají problém i Praze.

V příštích měsících začne popelářská společnost Norcal Waste zkušební program, během něhož začne sbírat psí výkaly v parku oblíbeném pejskaři.

Obyvatelé velkoměsta na západním pobřeží USA již nyní recyklují přes 60 procent svých odpadků. V San Francisku, které je pojmenované po patronu zvířat svatém Františkovi z Assisi, však také žije asi 240.000 psů a koček. Nevyužito tak zůstává asi 6000 tun psích výkalů tvořících asi čtyři procenta veškerých odpadků domácností, tedy skoro tolik, kolik se vyhodí použitých dětských plenek.

Norcal Waste bude ke sběru používat pytlíky podléhající rozkladu. Odpad pak bude uložen v kontejnerech, v nichž se za pomoci baktérií budou exkrementy rozkládat a vytvářet metan. Ten se bude odvádět do přístrojů poháněných zemním plynem, tedy do turbín či topných zařízení.

"Psy a kočky v USA za sebou ročně zanechají asi deset milionů tun výkalů," řekl Will Brinton, ředitel ekologické firmy Woods End Laboratories ve státě Maine. Podle něj technologie využívající biomasy k výrobě energie byla v Evropě použita poprvé již před 20 lety a nyní jí využívají města Curych, Frankfurt, Mnichov a Vídeň.
Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat