Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lidi v San Francisku ohřejí psí hovínka

SAN FRANCISCO Kalifornské San Francisco se chystá ke kroku, který by mohl inspirovat i Prahu. Americké město bude využívat psí exkrementy k výrobě energie.

V příštích měsících začne popelářská společnost Norcal Waste zkušební program, během něhož začne sbírat psí výkaly v parku oblíbeném pejskaři.

Obyvatelé velkoměsta na západním pobřeží USA již nyní recyklují přes 60 procent svých odpadků. V San Francisku, které je pojmenované po patronu zvířat svatém Františkovi z Assisi, však také žije asi 240.000 psů a koček. Nevyužito tak zůstává asi 6000 tun psích výkalů tvořících asi čtyři procenta veškerých odpadků domácností, tedy skoro tolik, kolik se vyhodí použitých dětských plenek.

Norcal Waste bude ke sběru používat pytlíky podléhající rozkladu. Odpad pak bude uložen v kontejnerech, v nichž se za pomoci baktérií budou exkrementy rozkládat a vytvářet metan. Ten se bude odvádět do přístrojů poháněných zemním plynem, tedy do turbín či topných zařízení.

"Psy a kočky v USA za sebou ročně zanechají asi deset milionů tun výkalů," řekl Will Brinton, ředitel ekologické firmy Woods End Laboratories ve státě Maine. Podle něj technologie využívající biomasy k výrobě energie byla v Evropě použita poprvé již před 20 lety a nyní jí využívají města Curych, Frankfurt, Mnichov a Vídeň.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....