Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lidice jsou poslem společenské změny, míru a naděje, ocenila mezinárodní porota památník Lidice

Památník v Lidicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník v Lidicích | foto: Reprofoto

PRAHA Památník Lidice získal mezinárodní cenu za přínos v kategorii Vyprávění příběhů. Porotci soutěže vybírali mezi pětadvaceti přihlášenými muzei z dvanácti slovanských zemí. Hlavní cenu Živa vyhrálo muzeum emigrace v polské Gdyni a Ruské muzeum pro historii, architekturu a etnografii na Kiži. Za dobré využití zdrojů získalo ocenění také Centrum stavitelského dědictví Plasy.

Cenu vyhrál Památník Lidice v kategorii ‚Storytelling - sdělování příběhů‘, tedy za schopnost sdělovat příběhy prostřednictvím památníku a jeho aktivit. „Je těžké mluvit o tragediích v Lidicích a Ležácích tak, aby se důstojně připomínaly a zároveň se dala udržet jejich aktuálnost, proto si ocenění velice vážíme,“ okomentovala získané ocenění Lubomíra Hédlová z památníku. „Je to takový důkaz toho, že edukační oddělení u nás pracuje lépe než má. Práce s dětmi je alfou a omegou památníku Lidice,“ dodala.

Mezinárodní porota ve svém prohlášení uvedla, že instituce buduje svůj příběh tím, že korektně sděluje vzpomínky na traumata způsobené válkou a hluboký dopad těchto událostí na jednotlivce i společnost. „Nashromážděná svědectví, akce a umělecká díla památníku Lidice zvyšují povědomí veřejnosti a zejména pak dětí a mládeže. Památník je poslem společenské změny, míru a naděje.“

Památník Lidice se nachází severozápadně od Prahy a jeho hlavní náplní je péče o trvalou vzpomínku na obec Lidice vyhlazenou německými nacisty během druhé světové války. Kromě výstav a akcí pro veřejnost pořádá také různé soutěže pro žáky a studenty, například mezinárodní vědomostní soutěž Lidice pro 21. století.

Živa award bývá každoročně udělována nejlepším muzeím ve slovanských zemích, přičemž se klade důraz na progresivitu v přístupu a originalitu. Soutěž pořádá Fórum slovanské kultury sídlící ve Slovinsku. Letos proběhl již pátý ročník této soutěže a kromě Pamatníku Lidice v něm bylo oceněno i Centrum stavitelského dědictví v Plasích za dobré využití zdrojů. Hlavní ceny si odneslo polské muzeum emigrace v Gdyni a ruské muzeum na ostrově Kiži. 

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...