Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lidstvo se příští rok vrátí k Měsíci. Mají ho obletět turisté v lodi Elona Muska

Elon Musk chce dopravit turisty k Měsíci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elon Musk chce dopravit turisty k Měsíci. | foto: Reuters

Praha/Mys Canaveral Po 46 letech možná člověk opět uvidí povrch Měsíce z větší blízkosti než z oběžné dráhy Země. Americký miliardář Elon Musk, jemuž patří vesmírná společnost Space X v pondělí oznámil, že na rok 2018 plánuje jeho oblet.

Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon by se měli k satelitu Země přiblížit dva turisté, kteří už podle Muska složili “významnou” zálohu, napsala CNN s upřesněním, že taková cesta je bude pravděpodobně stát miliony dolarů.

Loď bude možné řídit jak ze Země, tak v paluby.
Na palubě je systémEnvironmental Control and Life Support System (ECLSS), který...

Pro srovnání: vesmírní turisté, kteří se chtěli podívat na vesmírnou stanici ISS, zaplatili ruské vládě nejméně 20 milionů dolarů za jednu cestu, dopravení astronautů NASA ruskými raketami bylo ještě dražší, stálo zhruba 80 milionů dolarů.

“Jako astronauti misí Apollo před nimi, budou tito jedinci cestovat do vesmíru s nadějemi a sny celého lidstva,” napsal Musk na svém blogu. Jeho společnost počítá s tím, že nepůjde o jednorázovou akci, o výlet k Měsíci už údajně projevili zájem další klienti.

Jejich jména zatím SpaceX nezveřejňuje, bližší informace by se na veřejnost měly dostat poté, co projdou zdravotními testy a testem fyzičky, stojí v oficiálním oznámení na webu společnosti.

Startovat chce SpaceX ze stejného místa u Mysu Canaveral jako program Apollo. Poslední mise Apollo s pořadovým číslem 17 se uskutečnila v roce 1972 - od té doby se člověk nevydal dále než na nízkou oběžnou dráhu Země.

Vesmírnou loď Crew Dragon, kterou čeká první mise letos, by měla dopravit do vesmíru doposud plně neotestovaná raketa Falcon Heavy, kterou čekají první testovací lety v létě.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...