Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidstvo se příští rok vrátí k Měsíci. Mají ho obletět turisté v lodi Elona Muska

Magazín

  1:00
Praha/Mys Canaveral - Po 46 letech možná člověk opět uvidí povrch Měsíce z větší blízkosti než z oběžné dráhy Země. Americký miliardář Elon Musk, jemuž patří vesmírná společnost Space X v pondělí oznámil, že na rok 2018 plánuje jeho oblet.

Elon Musk chce dopravit turisty k Měsíci. foto: Reuters

Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon by se měli k satelitu Země přiblížit dva turisté, kteří už podle Muska složili “významnou” zálohu, napsala CNN s upřesněním, že taková cesta je bude pravděpodobně stát miliony dolarů.

Loď bude možné řídit jak ze Země, tak v paluby.
Na palubě je systémEnvironmental Control and Life Support System (ECLSS), který...

Pro srovnání: vesmírní turisté, kteří se chtěli podívat na vesmírnou stanici ISS, zaplatili ruské vládě nejméně 20 milionů dolarů za jednu cestu, dopravení astronautů NASA ruskými raketami bylo ještě dražší, stálo zhruba 80 milionů dolarů.

“Jako astronauti misí Apollo před nimi, budou tito jedinci cestovat do vesmíru s nadějemi a sny celého lidstva,” napsal Musk na svém blogu. Jeho společnost počítá s tím, že nepůjde o jednorázovou akci, o výlet k Měsíci už údajně projevili zájem další klienti.

Jejich jména zatím SpaceX nezveřejňuje, bližší informace by se na veřejnost měly dostat poté, co projdou zdravotními testy a testem fyzičky, stojí v oficiálním oznámení na webu společnosti.

Startovat chce SpaceX ze stejného místa u Mysu Canaveral jako program Apollo. Poslední mise Apollo s pořadovým číslem 17 se uskutečnila v roce 1972 - od té doby se člověk nevydal dále než na nízkou oběžnou dráhu Země.

Vesmírnou loď Crew Dragon, kterou čeká první mise letos, by měla dopravit do vesmíru doposud plně neotestovaná raketa Falcon Heavy, kterou čekají první testovací lety v létě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat