2. prosince 2014 6:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Litva postavila největší pyramidu z mincí na světě

Litva postavila největší pyramidu z mincí na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Litva postavila největší pyramidu z mincí na světě | foto: Reprofoto

VILNIUS Pobaltská republika Litva v sobotu představila největší pyramidu na světě postavenou z mincí. Tímto způsobem chce oslavit přechod ze své měny - lit - na euro od prvního ledna příštího roku, napsala agentura AFP.

Dobrovolníkům trvalo téměř tři týdny, než poskládali milion mincí v hodnotě 10.000 litů (asi 80.000 korun) do pyramidy, která je vyšší než jeden metr. Překonali tím dosavadní rekord - dosud největší pyramida v sobě měla „jen“ 600.000 mincí. Všechny mince budou nakonec věnovány na dětskou charitu.

Třímilionová Litva, která vstoupila do Evropské unie v roce 2004, se od prvního ledna 2015 stane devatenáctým členem eurozóny. Sousední pobaltské státy Estonsko a Lotyšsko přijaly euro v roce 2011, respektive 2014.

Obyvatelé Litvy jsou ale v názoru na přijetí eura rozpolcení - podle posledního průzkumu veřejného mínění 47 procent obyvatel euro podporuje a 49 procent je proti němu, především kvůli obavám ze zvýšení cen. Zbylí obyvatelé vyhraněný názor nemají.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz