Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Karty 2015: eso je Putin, Ištvan a Ovčáček svršek, lahodný exministr jen spodek

Calling a spade a spade, tedy česky řečeno, říkejme věcem pravým jménem. David... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Calling a spade a spade, tedy česky řečeno, říkejme věcem pravým jménem. David... | foto: Lidovky.cz

Projděte si balíček mariášových karet, které letos vytvořil výtvarník Lidových novin Richard Cortés. Jsou odrazem událostí a osobností roku 2015.

Karty jsou tu s námi již skoro tři tisíce let, byly a jsou zdrojem zábavy, symbolem hazardu ale i věšteckou pomůckou. Zajímavá ve vztahu k dennímu tisku je zejména jejich návaznost na vynález tisku a přechod od papírových svitků k jednotlivým listům. Podobně jako máme spoustu elektronických her, máme i elektronické zdroje informací. Přesto jak karty, tak tištěné noviny mají stále nezastupitelné místo v naší kultuře. Lidové noviny letos sestavily balíček mariášových karet, které jsou odrazem událostí a osobností, které se podepsaly na tomto roce 2015. Vznikly z ilustrací, které vycházejí v Lidových novinách a jejich hlavním posláním je pobavit, podpořit konverzaci. Jedna výhoda karet je v tom, že je možno je vyložit na stůl a vidět celý rok najednou, se všemi možnými i nemožnými souvislostmi. V tomto článku se vás pokusíme inspirovat k několika aktivitám, které je možné s balíčkem provozovat. Rozdělíme je do několika kategorií, někdy přidáme i externí odkaz na více možných her. S mobilními telefony trávíme již tak dost času, proč nezkusit trochu analogové zábavy.

Koprolalie je postižení, které nutí pacienta k přehnanému užívání hrubých až...
Jako by to nebyl dostatečně nadlidský úkol, chránit zemi huličů před nimi...

Věštění z karet

Pro věštbu jsou karty výborně uzpůsobeny, zejména pro jednoduchost, s jakou je možno náhodně měnit jejich pořadí v balíčku. Jako laičtí věštci a věštkyně můžeme použít jednoduchý systém.

Srdcovým kartám je přisuzována oblast citů a intuice, kule vypovídají o materiálních hodnotách a penězích, žaludy znamenají vůli, energii a dynamiku a zelené představují rozum, který nám připomíná realitu.
Chceme-li znát odpověď na konkrétní otázku, vytáhněte tři karty, přičemž první je výchozím bodem, předpokladem, druhá jádrem problému a třetí naznačuje řešení.

Je-li váš dotaz obecný vytáhněte karet více, třeba pět, kdy první je historie, druhá je předpokladem, třetí jádrem problému, čtvrtá naznačuje výsledek, resp. vhodné řešení a pátá nás ujistí o výsledku.

Hazardní hry

Hazardní hry byly státem odnepaměti zakazovány, například Marií Terezií. K nejoblíbenějším patřily například „Moje teta tvoje teta”, „Gotes”, nebo „Plátýnko”, které spočívají v sázce na jednotlivé karty nebo na danou hodnotu karet. Hráč potom inkasuje nebo naopak platí bankéři. Další z oblíbených starodávných her je „Jednadvacet”, nebo „Voko bere”. Hráč se musí co nejvíce přiblížit k součtu 21, ale nesmí jej překročit. I poker se s mariášovými kartami dá hrát.

Hry strategické

Jedna z nejoblíbenějších her v českých zemích, Moravě a Slezsku je mariáš. Vyžaduje nejenom štěstí, ale i soustředění a strategické myšlení. Dá se hrát ve dvou, klasicky ve třech (dva proti jednomu), i ve čtyřech.

Hra pro šikovné

Jestli se vám nechce moc přemýšlet ani riskovat a máte šikovné ruce a trpělivost, můžete si zahrát „Záchod”. Karty rozsypete na hromádku, na jejímž vrcholu postavíte domeček. Komu se podaří vzít poslední kartu, aniž záchod spadl, vítězí.

Přikládáme odkaz na celou řadu her pro vaše pobavení. Přejeme vám mnoho zábavy ve společnosti přátel a rodiny.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!