Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Karty 2015: eso je Putin, Ištvan a Ovčáček svršek, lahodný exministr jen spodek

Calling a spade a spade, tedy česky řečeno, říkejme věcem pravým jménem. David... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Calling a spade a spade, tedy česky řečeno, říkejme věcem pravým jménem. David... | foto: Lidovky.cz

Projděte si balíček mariášových karet, které letos vytvořil výtvarník Lidových novin Richard Cortés. Jsou odrazem událostí a osobností roku 2015.

Karty jsou tu s námi již skoro tři tisíce let, byly a jsou zdrojem zábavy, symbolem hazardu ale i věšteckou pomůckou. Zajímavá ve vztahu k dennímu tisku je zejména jejich návaznost na vynález tisku a přechod od papírových svitků k jednotlivým listům. Podobně jako máme spoustu elektronických her, máme i elektronické zdroje informací. Přesto jak karty, tak tištěné noviny mají stále nezastupitelné místo v naší kultuře. Lidové noviny letos sestavily balíček mariášových karet, které jsou odrazem událostí a osobností, které se podepsaly na tomto roce 2015. Vznikly z ilustrací, které vycházejí v Lidových novinách a jejich hlavním posláním je pobavit, podpořit konverzaci. Jedna výhoda karet je v tom, že je možno je vyložit na stůl a vidět celý rok najednou, se všemi možnými i nemožnými souvislostmi. V tomto článku se vás pokusíme inspirovat k několika aktivitám, které je možné s balíčkem provozovat. Rozdělíme je do několika kategorií, někdy přidáme i externí odkaz na více možných her. S mobilními telefony trávíme již tak dost času, proč nezkusit trochu analogové zábavy.

Koprolalie je postižení, které nutí pacienta k přehnanému užívání hrubých až...
Jako by to nebyl dostatečně nadlidský úkol, chránit zemi huličů před nimi...

Věštění z karet

Pro věštbu jsou karty výborně uzpůsobeny, zejména pro jednoduchost, s jakou je možno náhodně měnit jejich pořadí v balíčku. Jako laičtí věštci a věštkyně můžeme použít jednoduchý systém.

Srdcovým kartám je přisuzována oblast citů a intuice, kule vypovídají o materiálních hodnotách a penězích, žaludy znamenají vůli, energii a dynamiku a zelené představují rozum, který nám připomíná realitu.
Chceme-li znát odpověď na konkrétní otázku, vytáhněte tři karty, přičemž první je výchozím bodem, předpokladem, druhá jádrem problému a třetí naznačuje řešení.

Je-li váš dotaz obecný vytáhněte karet více, třeba pět, kdy první je historie, druhá je předpokladem, třetí jádrem problému, čtvrtá naznačuje výsledek, resp. vhodné řešení a pátá nás ujistí o výsledku.

Hazardní hry

Hazardní hry byly státem odnepaměti zakazovány, například Marií Terezií. K nejoblíbenějším patřily například „Moje teta tvoje teta”, „Gotes”, nebo „Plátýnko”, které spočívají v sázce na jednotlivé karty nebo na danou hodnotu karet. Hráč potom inkasuje nebo naopak platí bankéři. Další z oblíbených starodávných her je „Jednadvacet”, nebo „Voko bere”. Hráč se musí co nejvíce přiblížit k součtu 21, ale nesmí jej překročit. I poker se s mariášovými kartami dá hrát.

Hry strategické

Jedna z nejoblíbenějších her v českých zemích, Moravě a Slezsku je mariáš. Vyžaduje nejenom štěstí, ale i soustředění a strategické myšlení. Dá se hrát ve dvou, klasicky ve třech (dva proti jednomu), i ve čtyřech.

Hra pro šikovné

Jestli se vám nechce moc přemýšlet ani riskovat a máte šikovné ruce a trpělivost, můžete si zahrát „Záchod”. Karty rozsypete na hromádku, na jejímž vrcholu postavíte domeček. Komu se podaří vzít poslední kartu, aniž záchod spadl, vítězí.

Přikládáme odkaz na celou řadu her pro vaše pobavení. Přejeme vám mnoho zábavy ve společnosti přátel a rodiny.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...