26. ledna 2009 21:22 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

LN: 'Vietnamci tu nedělají bordel'

Tradiční oslavy v Jesenici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční oslavy v Jesenici. | foto: Lidové noviny

LIBEREC/PRAHA Bytem na libereckém sídlišti se line vůně tradičního vietnamského pokrmu -rýžového balíčku pečeného v banánovém listu, vepřové šunky a jarních závitků. Doan Van Phung slaví lunární Nový rok v Česku poprvé. Z Vietnamu přiletěl letos a hodlá zde dožít.

„U nás vždycky rodiče musí být s dětmi. To je nejdůležitější,“ říká. Právě pronáší přípitek: „Jsem velmi rád, že vás mohu dnes hostit,“ dodává a přeje všem hodně štěstí a zdraví v roce buvola.
 
Nový lunární rok, který započal v Číně, Vietnamu a dalších zemích jihovýchodní Asie v noci na dnešek, přivítala i vietnamská komunita v Česku. Tét nguyen dan neboli Oslava počátku zahajuje ve Vietnamu období jara a počátek sezonních zemědělských prací. Připadá na první úplněk v roce. Tét je nejdůležitější vietnamský svátek, při kterém nesmí v žádné domácnosti chybět oltář k uctění předků.  

Příchod lunárního nového roku byl vyvrcholením slavnostních akcí, které započaly již koncem minulého týdne. Na čtvrteční představení vietnamských zvyků a ochutnávku tradiční kuchyně pozvali do restaurace Little Hanoi v pražské tržnici Sapa i novináře. Chtěli završit rok plný nepříjemností – od tisíců propuštěných zadlužených Vietnamců přes policejní razie až po nedávné zabití jednoho z členů komunity při zásahu strážců pořádku v Brně – něčím pozitivním. „Podle kroků vlády to vypadá, že vietnamská komunita dělá jen nějaké bordely, ale to tak není,“ říká Tran Hoang Thanh,  mluvčí Svazu Vietnamců v ČR.


Další podrobnosti
si přečtěte v úterním vydání deníku


Najdete na Lidovky.cz