27. listopadu 2014 6:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Londýn nabízí výstavu o přístupu lidí k sexu dříve a nyní

V Praze je blaze. Podle americké seznamky si tu libují hlavně bohatí sukničkáři.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze je blaze. Podle americké seznamky si tu libují hlavně bohatí sukničkáři. | foto: Shutterstock

LONDÝN V Londýně se otevřela výstava nazvaná Institute of Sexology (Ústav sexuologie), která se podle webu BBC opírá o díla těch, kteří jako Sigmund Freud, Marie Stopesová a Alfred Kinsey pozměnili přístup lidí k sexu. Více než 200 erotických předmětů mohou návštěvníci zhlédnout zdarma v muzeu Wellcome Collection do září 2015.

Podle pořadatelů expozice existuje ve společnosti skutečná potřeba diskutovat o intimních otázkách. „Každá generace si ráda myslí, že ona vymyslela něco nového v sexu. Ale jen malá procházka po expozici stačí k tomu, aby se zpochybnila představa, že jsme odvážnější a zvídavější než naši předchůdci,“ tvrdí kurátorka akce Honor Beddardová.

Železný kroužek s trny proti mužské masturbaci sice vyvolává husí kůži a skvěle vypovídá o nesmělosti a bázlivosti 19. století, ale jiné mnohem starší předměty například z Asie a Afriky dokládají velkou sexuální představivost našich předků. K nejzajímavějším okamžikům výstavy podle jejích pořadatelů patří možnost si sednout do dřevěné bedny, která podle jejího tvůrce, psychoanalytika Wilhelma Reicha první poloviny 20. století, má vést k sexuální nirváně.

Název Ústav sexuologie byl vybrán na počest německého lékaře Magnuse Hirschfelda (1868-1935), který je považován za průkopníka výzkumu sexuálních praktik a byl pronásledován nacisty. Heslem expozice je „Svlékněte vaší mysl“.

Lidovky.cz, ČTK